Güney Afrika’da dehşet anları! Ateşe verilen binada mahsur kalan anne, çocuğunu aşağı atarak kurtardı-haberi

Güney Afrika’da ile alakalı 15 ay mapus cezası verilen Daha önceki Cumhurbaşkanı Zuma’nın bağışlaması talebiyle 9 Temmuz’da başlatılan protestolar, kısa müddette şiddet olayları bulunan ayaklanmalara dönüştü.

Kwazulu-Natal eyaletinin Durban ve Pietermaritzburg şehirleri ile Gauteng eyaletinin Johannesburg şehrinde çok sayıda mağaza ve iş yeri yağmalanırken, gösteriler esnasında 72 kişi hayatını kaybetti.

DEHŞET ANLARI KAMERADA

Öte istikametten yağmacıların ateşe verdiği ileri sürülen tek binada mahsur var olan anne, minik çocuğunu kurtarmak amaciyla binanın birinci katından aşağı attı.

Sosyal medya dağılan görüntülerde, annenin minik çocuğunu kurtarmak amaciyla aşağıda bekleyen kalabalığa attığı görüldü. Çocuk, caddedeki yardımseverlerin çabalarıyla yara almadan kurtuldu. 13 Temmuz’da Durban’daki tek binada çekilen görüntüler, yasamsal medya ve mahalli medyada geniş yer buldu.

ÇAĞRI YAPILDI

Güney Afrika Cumhuriyeti Güvenlik Bakanı Yardımcısı Zizi Kodwa, yurttaşları toplanıp tek araya gelerek varlıklarını yağmacılardan savunmaya çağırdı.

Kodwa, Soweto şehrinde tek alışveriş merkezini savunmak amaciyla tek araya toplanan halkı ziyareti esnasında medya mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yağmacıların milletçe içerisindeki tek “azınlık” olduğunu belirten Kodwa, insanların tek araya gelerek alışveriş merkezlerini ve kendisinin topluluklarını savunmasına gereksinim duyulduğunu söyledi.

Kodwa, güvenlik güçlerinin kendini savunanlara muavin olacağını belirterek, “Güney Afrikalıların çoğunluğu bu kaosu desteklemiyor.” dedi. Ülkede yağma olaylarında 6. güne girilirken, Bir takım şehirlerde halkın silahlanarak yağmacılara karşılık verdiği ileri sürüldü.

ÖLÜ SAYISI 72’YE YÜKSELDİ

Güney Afrika’da Daha önceki Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanması sonrasında patlak veren şiddet ve yağma olaylarında hayatını yitirenlerin sayısı 72’ye çıktı.

Ulusal ortak harekât ve İstihbarat Yapısı’ndan (NATJOINTS) yapılan açıklamada, vakalarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının 72’ye yükseldiği bildirildi. Açıklamada, olayların Kwazulu-Natal ve Gauten eyaletlerinin derhal peşinden Mpumalanga ve Northern Cape eyaletlerine de sıçradığı ifade edildi.

Ölümlerin tek bölümünün yağma olayları esnasında yaşanan izdihamdan kaynaklandığının kaydedildiği açıklamada, Gauteng’deki çatışmalarda hayatını kaybeden zabita memuru Meshack Mahlangu’nun ailesine başsağlığı dilendi.

Öte yandan, şu anne civarindan 549’u Kwazulu-Natal eyaletinde, 683’ü Gauteng eyaletinde olmak üzere 1234 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.