Gündemde aşı olmayanlara uygulanacak yaptırımlar var: Konsere, sinemaya, maça gidemeyecekler-haberi

Ülkemizde 14 Ocak’ta başlayan aşılama uygulaması hızlı tek şekilde ayni ritimde devam ediyor. ama zamani menfi istikamette etkileyen tek nokta, aşı karşıtı tek kesimin bulunması oldu.

Hürriyet’in haberine göre yaz çagi süresince uygulanacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştiriliyor. Bir takım şehirlerde dar kapsamı geniş tatbik edilen gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına erişmek amaciyla dahada yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi ile alakalı kent yönetimleri inisiyatif alacak. Gezici aşı çalışması, sağlık kent müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar amaciyla gezici ekipler oluşturulacak.

Cami girişleri ve hatri sayilir büyüklükte sektör yerlerine aşı standı kurulabilecek. tarım işçileri ile hatri sayilir büyüklükte yollar şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.

AŞI OLMAYAN MAÇA, KONSERE GİDEMEYECEK

Aşı kampanyasına alakanın azalmadan sürdürülmesi amaciyla değişik mekanizmalar devreye sokulacak. Maske ve ara ile kaidelere uyulması amaciyla denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulanacak. Aşı yaptıranı ödüllendirmek yerine maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ait planlama tartışılıyor. Aşıya asgari alakası var olan 18-35 ıslak grubunun sisteme böylelikle dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ

Yapılan toplantılarda, tek sonraki üç ay içinde asgari 15 milyon kişiye dahada aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması vaziyetinde hazana emniyetli girileceği değerlendiriliyor. Aşı kampanyasının başında aşı olanların tek ayin ardindan 2. dozlarına sıra geldiğinde hergün aşı sayısının iki milyon doza çıkması gerektiği,  ters vaziyette aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.

“NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN”

Uzmanlar, yasamsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, ferdi kuralların ayni ritimde devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor: “Maske-mesafe ile alakalı ödün verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir. Yalnızca yasamsal Hayatta uyulması koşul olan kaideler gevşedi. bu yüzden yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması amaciyla hemide denetimlerin iyi yapılması, ayni vakitte da kaidelere uyulması gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir