Gören vatandaşlar hemen telefonuna sarıldı! İnsan yüzlü örümcek hayrete düşürdü-haberi

Türkiye’nin çeşitli sehirlerinde dahada evvel rastlanan “İnsan yüzlü örümcek” bu sefer Yozgat‘ta görüntülendi. Örümceği gören vatandaşlar evvel çekimser yaklaşırken, dahada ardindan bu anı ölümsüzleştirmek amaciyla telefonlarına sarıldı.

ÖRÜMCEK, BOZOK ÜNİVERSİTESİ’NE TESLİM EDİLDİ

Yozgat’ın Şeyh Ahmet Efendi semtinde yaşayan Aziz Ördekçi, evinin bahçesinde milletçe arasında insan yüzlü örümcek denilen köşeli yengeç örümceğini gördü. Örümceği gsm telefonu kamerasıyla kaydeden Ördekçi, dahada ardindan webten yaptığı araştırmada hayvanın köşeli yengeç örümceği (Thomisus onustus) olduğunu öğrendi. Ördekçi, örümceği Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki savunma Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gamze Pekbey’e teslim etti. ilmi araştırmaların derhal peşinden örümceğin, tarım Fakültesinde bulunan haşere müzesine kaldırılması planlanıyor.

“BİREBİR İNSAN YÜZÜ GİBİ”

İlk sefer karşılaştığı değişik türdeki örümceği görünce şaşırdığını söyleyen Aziz Ördekçi, “Bu örümceği baytar fakültesine götürüp ilmi olarak incelenmesini istiyorum. hanemin kapısında gördüm, dahada ardindan yakından incelediğimde insan yüzlü örümceğe benzediğini ayrım ettim. Sahiden de birebir insan yüzlü tek örümcek olduğuna kanı getirdim. Görünce şaşırdım evvel önce ürktüm. İhtiyaç duyulan araştırmaları yaptığımda insan yüzlü örümcek olduğunu gördüm. Sahiden enteresan tek şey bu benim de çok alakamı çekti” dedi.

“HALK içinde YÜZÜ VARMIŞ GİBİ ALGILANIYOR”

Yozgat Bozok Üniversitesi tarım Fakültesi bitki savunma Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gamze Pekbey de “Örümceğimiz yengeç örümceği familyasından Thomisidae familyasına ait var olan tek tür. Tomisyus onistus ismini verdiğimiz tek tür. Bu türe baktığımız vakit insan yüzlü örümcek olarak ülkemizin Bir hayli yerinde haberlere mevzu olmuş tek tür olarak bunu görüyoruz. Bunlara insan yüzlü denmesinin nedeni örümceklerde abdomen bölümünde desenlemelerin olması. Bu da milletçe arasında yüzü varmış benzeri algılanıyor ve insan yüzüne benzetildiği amaciyla bu örümcek insan yüzlü örümcek olarak isimlendiriliyor” şeklinde konuştu.

“SICAKLIK VE KURAK, ORTALIĞA ÇIKMASINDA ETKİLİ”

Köşeli yengeç örümceğinin sinekleri ve arıları avlayarak beslendiğini de belirten Pekbey, “Dolayısıyla bunlar ilmi açıdan önemli. ama dahada çok kurak yerlerde bulunan tek tür. Git gide sıcaklığın ve kuraklığın artması bu tür örümcek türlerinin ve örümcek istilalarının dahada çok yoğunlaşmasına neden oluyor, hemide ülkemizde ayni vakitte da dünyada. Dolayısıyla bu stil örümceklerle ve başka böceklerle dahada sıklıkla karşılaşmaktayız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Bahadır Muhlis Gökgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.