Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar dikkat! 30 Nisan’a kadar ödeme yapanın faiz ve gecikme cezası silinecek-haberi

Genel sağlık Sigortası prim borcu olanlar dikkat nihayet 10 gün. 30 Nisan’a civarindan borcunu ödeyenlerden nema ve gecikme cezası alınmayacak. Peki kimler yararlanacak? istikbal testine girenlerin borcu silinecek mi? Kimler genel sağlık Sigortası Pirimi ödeyecek? İşte heyecan edilen suallerin yanıtları…

2012 seneninde çıkartılan tek kanun ile bütün vatandaşlar genel sağlık Sigortası şemsiyesi altına alındı. böylelikle çalışanlar, emekliler veyahut bakmakla yükümlü olunan kişiler (anne ve babasından veyahut eşinden) otomatik olarak sisteme dahil edildi ve sağlık hizmetlerinden yararlandı. Bunların dışında kalanlar ise sonradan düzen eden hesaplama ile brüt minimum fiyatın yüzde 3’ü civarindan her ay prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden kendileri ile eş ve çocukları olarak yararlanma hakkı kazandı. 2021 senesi amaciyla aylık 107 Lira var olan bu primi ödeyemeyenler ise istikbal testine girdi ve primleri hükümet karşıladı.

KİMLERİN BORÇLARI SİLİNDİ?

Bu noktada prim ödemelerini yapmayanların borçları da oluştu. Bu borçlarla alakalı asama içinde bağışlama ve yapılandırma imkanları da çıkartıldı. nihayet olarak çıkartılan yapılandır yasası ile 31 Mart 2021 tarihine civarindan istikbal testi yaptıranların aile amaciyla kişi başı geliri brüt minimum fiyatın üçte birinin altında (1.192 liradan az) olanların bütün borçları silindi.

Genel sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olup da tediye gücü olanların da 30 Nisan’a civarindan anaparayı yatırmaları vaziyetinde gecikme cezası ve zammının tamamının silineceğini açıklandı.

NE uygulamak LAZIM?

Prim borcunuzun olup olmadığını öğrenmek amaciyla evvela e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. eğer 30 Ağustos 2020 öncesine ait prim borcunuz varsa bu borçlar yapılandırma yasası çerçevesinde otomatik olarak yapılandırıldı. Vatandaşların bu borçlar amaciyla Ayrı olarak müracaat yapmasına neden bulunmuyor. Hazine Maliye Bakanlığı’nın interaktif vergi dairesine e-Devlet şifresi ile girilerek tediye günleri takip edilerek, direk bu sistem üzerinden otomatik olarak yapılabiliyor.

Sabah’tan Faruk Erdem’in aktardığına göre, tekrar borçlu vaziyete düşülmemesi amaciyla Eylül ayından sonraki primlerin itinali yatırılması gerekiyor. 30 Nisan tarihine civarindan anapara borcun tamamının yatırılması vaziyetinde gecikme cezası ve zammının tamamı ise silinecek. bu sebeple var olan 10 vakit içinde borcun ödenmesi gerekiyor. Örneğin üç bin Lira borcu var olan ve 1500 lirada gecikme zammı eklenen tek sigortalı 4.500 Lira adina 3.000 Lira ödeyerek borcundan kurtulmuş olacak.

KİMLER BAŞVURACAK?

Emekli değilsiniz, tek işyerinde sigortalı olarak çalışmıyorsunuz, kendisinin iş yerinizden Bağ-Kur primi ödemiyorsanız, isteğe bağlı sigorta primi ödemiyorsanız, işsizlik maaşı almıyorsunuz, nakdi ücret desteği veyahut kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıyorsunuz, bunun dışında anne adayi babanız veyahut eşinizden de sigortalı değilseniz genel sağlık Sigortası primi ödemeniz lazım.

Aylık 107 Lira var olan bu primi ödediğiniz de sağlık hizmetlerinden siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler Başka bir deyişle eş ve çocuklarınız yararlanabilecek. ama bu 107 lirayı tediye gücünüz yok ise kaymakamlıklara gittikçe istikbal testi yaptırmanız gerekiyor.

GELİR TESTİ ne türlü YAPILIYOR?

Gelir testinde sizin istikbal ve giderleriniz değerlendiriliyor. istikbal testi yasamsal güvencesi olmayanların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne civarindan prim ödeyeceğini belirliyor. istikbal testi amaciyla kaymakamlıklar ve valilikler içindeki yasamsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurmak gerekiyor.

Eğer Hanenize giren istikbal hanede yaşayanlara bölündüğünde kişi başına düşen miktar brüt minimum fiyatın üçte birinden az ise Başka bir deyişle 1.192,5 TL’den az çıkarsa sizin GSS ödemeniz gerekmiyor. Sizin adınıza hükümet bu primleri ödüyor ve sağlıktan ailece yararlanabiliyorsunuz.

ÖĞRENCİLERE dogruluk TANINIYOR

18 yaşını geçen tek kişi eğer tek işte çalışmıyorsa genel sağlık Sigortası primi ödemesi gerekiyor. ama bu gençler eğer öğrencilerse lisede 20, üniversitede ise 25 yaşına civarindan GSS primi ödemesi gerekmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir