“Geçen yılki hataları tekrarlamayalım” diyen Bilim Kurulu üyesinden yapılandırılmış açılma önerisi-haberi

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in de video konferans yoluyla katıldığı nihayet bilim heyeti toplantısında, kendisi Şahin’in ağzından Haziran’a civarindan 30 milyon, Eylül’e civarindan ise aşamalı olarak 120 milyon doz BioNTech aşısı amaciyla anlaşma sağlandığına ait verilen müjdenin derhal peşinden umutlar dahada da arttı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşı ve salgındaki nihayet durum ile alakalı mühim değerlendirmelerde bulundu.

EKSİ 70 DERECEDE SAKLANMA ZORUNLULUĞU ORTADAN KALKTI

BioNTech aşılarıyla alakalı anlaşmaya varılmasının yanı sıra, BioNTech aşılarının 2-8 derecedeki normal dolaplarda 30 vakit bozulmadan saklanabildiğine değin Avrupa İlaç Ajansı EMA’dan onay almasının da çok mühim tek gelişme olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yavuz, bu sayede BioNTech aşılarının tek aylığına da olsa -70 derecede saklanması zorunluluğunun ortadan kalktığını, böylelikle Aile sıhhati Merkezleri’nde de BioNTech aşılamalarının kolayca yürütülebileceğini ve bunun da aşılama asagi yapısı çok iyi var olan ülkemizde, aşılamaların hızla bitirilmesine imkan tanıyacağını söyledi.

“RAKAMLAR dahada DA DÜŞECEK”

Tam açılma amaciyla Daha olay sayıları ve test pozitiflik oranlarının istenen seviyede olmadığına işaret eden Prof. Dr. Yavuz, “Sağlık Bakanlığı’nın nihayet bilgilerine göre, salgının en tepe noktasında İstanbul’da 100 binde 580’lere çıkmıştı olay sayıları. Şu anda 180’ler civarında. kendisinin kurumumuz açısından baktığınızda da bu verilerle ahenk gösteren görünüyor. Bizde de gelen olay sayısı derhal hemen yüzde 70 civarında düştü. Servisteki yatak sayımız da gayet yeterli. Hiçbir sıkıntı yok, yoğun bakımlardaki yatak sayılarında da hiçbir sıkıntı yok. Vakalarda azalma olduğunu kolayca gözlemleyebiliyoruz. Zati 17 hergün kapanmadan evvel kısıtlamalar başlamıştı. hemide onların etkisi, hemide bu 17 hergün kapanmanın tesiriyle bu düşüşün belli tek süre dahada ayni ritimde devam edeceğini öngörüyoruz. Ama gelinen noktaya baktığımızda, hali hazırda hemide İstanbul ayni vakitte da ülkemiz amaciyla bu rakamlar çok da saglam tek biçimde her şeyi açabileceğimiz rakamlar değil maalesef” dedi.

KONTROLLÜ AÇILMA ŞART

Bir haftalık rakamlara göre şu anda olay sayılarının ülkemiz genelinde 100 binde 100 civarında olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz, “Herhangi tek şekilde tam açılma amaciyla emniyetli tek rakam değil bu. Aslında ‘güvenli açılma amaciyla rakam nedir?’ diye soracak olursanız, çogunlukla eğitim amaciyla tanımlanmıştır bu ama başka şeyler içinde kullanabiliriz; 100 binde 10-20 benzeri rakamları görmemiz gerekir. Test pozitiflik oranlarında da yüzde 20’lere çıkmıştık evvel zamanlar. hemide kendisinin kurumumuzda, hemide ülkemiz ayni vakitte da İstanbul genelinde böyleydi. Hem de İstanbul’da yüzde 20’leri dahi aşmıştı tek ara. Onda da düşüş var gerçekten, yüzde 10’un altına indi onuncu hafta başından itibaren. Bu da sevindirici tek gelişme. Ama bu da çok yüksek. Daha düşüş ayni ritimde devam etmekte bu çok iyi evet, çünkü tedbirler tek şekilde tesirli oluyor. Bunun ne civarindan inmesi gerekmektedir ki saglam tek biçimde birtakım yerleri açabilelim derseniz, yüzde 3-5 bandında olması gerekmektedir test pozitiflik oranlarının da. bu yüzden de önlemlerle ayni ritimde devam edeceğiz tek Haziran’a kadar. Daha kalabalıkları azaltmak, kapalı kalabalık ortamları azaltmak zorundayız. Haziran’da ise bu ne kadara civarindan inecek, onu göreceğiz ve o vakit ona göre tek karar almak gerekecek. Ama ben, ‘yapılandırılmış açılma’ yapılması gerektiğini düşünüyorum. geçen sene Haziran’da yapıldığı benzeri aniden değil, kontrollü açılma uygulamak zorundayız. Zira Daha aşıda istediğimiz seviyede değiliz henüz” şeklinde konuştu.

YAZIN YOĞUN AŞILAMA uygulanacak

BioNTech aşıları -70 derecedeki gizleme koşulları ve soğuk zincirinin sıkı takibi gerektiği için, Türkiye’de Sinovac aşısı benzeri Aile sıhhati Merkezleri (ASM) ve bütün hastanelerde değil, Yalnızca halk hastanelerinde uygulandı. Geçtiğimiz hafta Avrupa İlaç Ajansı EMA’dan 2-8 derecedeki dolaplarda da 30 vakit süresince bozulmadan saklanabileceği istikametindeki onayın verilmesinin önemine de vurgu yapan Prof. Dr. Yavuz, bu aşının normal aşı dolaplarında da stabilitesini (etkinliği düşmeden) 30 vakit süresince koruyabildiğinin EMA tarafından onaylandığını iletti ve “Normal aşı dolaplarında tek ay süresince bozulmadan saklanabileceğinin gösterilmesi, bizim açımızdan çok önemli. Zira yazın yapacağımız yoğun aşılama sırasında, birinci basamakta (ASM) aşılama yapabilmemiz çok kritik. Bu açıdan Deşarj olmuş olduk ve bu yüzden de şu vakit birinci basamakta da bu aşıları yapabilir vaziyete gelmiş oluyoruz. Bu da Ayrı olarak başka tek sevindirici gelişme oldu. Başka bir deyişle EMA’nın, Avrupa’nın onay vermesi, aşıların bu süre süresince buzdolabında (bozulmadan) kalabildiğini gösterilmesi, iyi tek gelişme oldu açıkçası” şeklinde konuştu.

AŞILAMA HIZINDA DÜNYADAKİ EN İYİ ÜLKELERDEN BİRİYİZ

Türkiye’de aşılamanın başladığı evvel vakitlerde (sağlık çalışanlarının aşılanması sırasında) gün içinde takriben tek milyon kişiye aşılama yapılabilmesinin, aşılama hızında dünyadaki en iyi ülkelerden biri olduğumuzun ispatı olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz, aşılar geldiği taktirde bu işi hızla bitirebileceğimiz iletti ve şöyle ayni ritimde devam etti:

“Elimizde aşımız olursa ve aşının bu şekilde saklanma koşulları ile alakalı de rahatladığımızı düşünürsek, aşı istikbal gelmez dünyadaki başka ülkelerle karşılaştırdığımızda çok dahada çok sayılarda aşı yapabileceğimizi de göreceğiz. Zati bunu biliyoruz, Neticede Türkiye’de çok Önceden gelen tek aşılama geleneği var. Birinci basamak hizmet geleneği var. Sahiden biz bu işi iyi biliyoruz. Bir hayli memleket elinde aşı olmasına rağmen, yeteri civarindan sayıda aşılama yapamazken – mesele Almanya, çünkü asagi yapısı ahenk gösteren değildi gerçekten, birinci basamağı dahil edemedi ve çok zorlandı, ağır ağır hazırlanmaya başladılar- bizim elimizdeki aşıyı hızlı yapabilmek mananında Bir hayli ülkeden dahada iyi vaziyetinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Şu anda yeryüzünde da Zati aşıya erişim mananında hatri sayilir büyüklükte sıkıntılar var. yeryüzünde aşı nüfus oranı sıralamasına baktığımızda, Türkiye’nin yeri de hali hazırda (şu vakit az aşı yaptığımızı düşünmemize rağmen) öylesine da arkada değil. elbette istediğimiz seviyeye bu değil aşıda. Ama asagi yapımıza Sahiden güveniyoruz, aşılar geldiği anda çok hızlı aşılama yapabileceğiz. Zati aile hekimleri de bunu her vakit deklare ediyorlar, aşı geldiği vakit biz Sahiden bunu yapabiliriz diye.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.