Gaziantepli kuyumcu, yaptığı 2 kilo 50 gram ağırlığındaki bileziği 1 milyon TL’ye satışa çıkardı-haberi

Kuyumcu imalatçıları olmamış olarak aldıkları altınları, yapılan Yorucu çalışmaların derhal peşinden işleyerek ziynet eşyası haline getiriyor. takriben bin derecelik hususi ocakta eritilen altınlar, yapılan işlemlerin derhal peşinden bilezik, kolye ve çeşitli takılara dönüşüyor. Gaziantepli kuyumcu İdris Kılıç alışılmış bilezik imalatının dışına çıkarak, iki kilo 50 gr ağırlığında bilezik üretti. Üzerine de Ayasofya Camii’nin işlemesini yaptıran Kılıç, tek milyon Lira kıymet biçtiği bileziği vitrinine koydu.

SADECE AYASOFYA İŞLEMESİ tek GÜN SÜRDÜ

Bu büyüklükteki tek bileziğin yapım aşamasının zahmetli ve ustalık gerektirdiğini laf eden İdris Kılıç, bileziği üç gün içinde tamamladıklarını söyledi. Yalnızca üzerinde Ayasofya Camii işlemesinin dahi tek vakit sürdüğünü aktaran Kılıç, normal şartlarda üretime ayni ritimde devam etseler bu süre zarfında bin adet bilezik yapabileceklerini aktardı. Has altının bileziğe dönüşen yolculuğu esnasında her tek işlemde ağırlığın azaldığını belirten Kılıç, hedefinin net üç kilogram bilezik uygulamak olduğunu ama işleme ve yapım esnasında iki kilograma düştüğünü ifade etti. İdris Kılıç, “Bu bileziği yapmamız belli tek süre uzunca sürdü ağır ve işçilikli tek mahsul olduğu amaciyla çok çaba sarf ettik. Bileziği yapmamız üç vakit sürdü. Yalnızca tek vakit modelini çizmekle uğraştık. Bu bileziği uygulamak ile geçen müddette 800 ile 1000 adet arası bilezik yapabilirdik. Bilezik amaciyla üç kilo altın eğilip büküldü tek kilo fire verdi. iki kilonun üzerinde var olan bileziğimizin tek milyon Lira değeri var” dedi.

GUINNESS’TE YER ALMAK İSTİYOR

Bileziğin 24 ayar altından yapıldığını söyleyen İdris Kılıç, bu ağrılıkta dahada evvel bilezik yapılıp yapılmadığının ve yapılmadıysa en ağır bilezik olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na alınmasını isteyerek, “Bunu evvel biz yaptık, gerekirse gelip araştırsınlar. dahada evvel bendeniz yapanı görmedim. iki kilo bilezik olarak kayıtlara geçsin Guinness Rekorlar Kitabı’na da müracaat edeceğiz. Öncelikle webten araştırdım ve tek kilonun üzerinde dahi bilezik yapan olmamış. Bunun üstüne ne yapabiliriz diye araştırma yaptım. Ayasofya’yı düşündüm, camiye çevrildikten ardindan bizim amaciyla mühim tek yer oldu. hemide ağır ayni vakitte da görsellik itibariyle da alaka çeksin istedik. Yaptığımız bilezik iki kilonun üzerinde çıktı ama hedefim üç kilonun üstüne çıkartmaktı. İlerde üç kiloluk da bilezik yapacağım. Bu bileziği uygulamak amaciyla dört kilo altın erittik. Erittiğim dört kilo kalıp olarak üç kiloya düştü. Bitmiş olarak ise iki kilo 50 gr çıktı. Bileziği yaparken arzu eder istemez gramda azalmalar oluyor. Yapım aşamasında keserken, kenarlarını tıraş ederken, içini, üstünü ve desenini verirken her aşamasında gramajı azalıyor. o nedenle dört kilo olarak başladığımız bu iş iki kilo 50 gr olarak tamamlandı” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.