Galatasaray başkan adayı Metin Öztürk'ten Fenerbahçe'ye \”Cola kupası\” göndermesi-haberi

Galatasaray reis Adayı yazi Öztürk, D Smart’da Serhan Türk’ün suallerini yanıtladı. Başarılı iş insanı, Sarı-kırmızılılar ve Türk futbolunun gündeminde bulunan konularla alakalı olarak birbirinden çarpıcı açıklamalara imzasini attı. İşte Öztürk’ün o sözleri:

“HER ŞEYİMİZ HAZIR!”

“Yaklaşık iki senedir seçime hazırlanıyoruz. Onun amaciyla her şeyimiz hazır. Biliyorsunuz, evvel 26 Aralık’ta tek acele seçenek izahı yapılmıştı. Bunu tek baskın seçenek olarak değerlendirmiştik. 192 imzayı üç gün içinde hazırlamıştık. Bu sefer de 200 imzayı tek gün içinde hazırladık. Seçime hazırız. Biz bu erken teslim etmeyi planlıyorduk. ama kulüpte bunu teslim alacak kişiler ama salı bugünü amaciyla destur alabilmişler. Biliyorsunuz, Galatasaray’da çok seçenek heyeti Divan Kurulu’dur. Divan Başkanlığına vekalet eden Aykut Alp bey ile görüştük. Salı bugünü 10:00’da 200’ü aşkın imzayı teslim edeceğiz.

“EKİP OLARAK DA, PROJELERLE DE HAZIRIZ”

Bütün ekibimiz hazır. Sevgili başkanımız Sayın Mustafa Cengiz, 2018 ocakta ayında seçildiklerinde % 40 hazır olduklarını söylemişti. seçenek Mayıs’a kalsaydı belki başkaları da hazır olabilecekti. Belki şu anki başkanımız değil, başka biri seçilecekti ama tek hazırlık zamani olacaktı. Bu olmayınca da şu anki sıkıntıları yaşıyorsunuz. Onun amaciyla biz iki seneye yakın vakittir hazırlanıyoruz ve neden ekip neden ahenk gösteren ücret gerekse de projelerle hazırız.

“GALATASARAY, DALLAS DİZİSİNE DÖNDÜ”

Galatasaray’ın en ehemmiyetlisi sıkıntısı ve bizim üç sene içinde taşları adina oturtacağımız mevzu fabrika ayarları, Başka bir deyişle kurumsallaşmadır. Artık bendeniz gazete alıp okumak istemiyorum. Önceden erken uyandığımda beş-altı gazete masamda olurdu. Spor sayfasında Galatasaray haberlerini okuyarak ilerlerdim. nihayet dönemlerde yaşanan asama hepimizin canını sıkıyor. Taraftar, hoca, başkan, medya… Hepsi tek şeyler diyor. Önceden Dallas dizisi vardı. Galatasaray’daki işler nihayet dönemlerde bu vaziyete geldi. Bunu yaratanların utanıp utanmadığını bilmiyorum ama biz Galatasaray azaları olarak utanıyoruz. İnşallah bu da bu salgın benzeri 100 senede tek olacak tek şeydir. İnşallah 100 sene dahada Galatasaray’ın başına bunun benzeri tek virüs, hastalık veyahut sıkıntı gelmeyecek.

“GALATASARAY’I BÜYÜTMEK, HESAP KİTAP YAPMAKTAN GEÇER”

Biz Zati ahenk gösteren ücret programımızı hazırladık. Galatasaray’ın bu borçlardan nasıl kurtulacağını biliyoruz. Bafetimbi Gomis’ten Radamel Falcao’ya giden asama iyi yönetilseydi 50 milyon avro çöpe gitmezdi. Bunu tek buçuk sene evvel divan heyeti toplantısında söyledim. İnsanlar işlerine gösterdikleri özenin yarısını Galatasaray’ı yönetirken gösterseler Galatasaray’ın hiçbirimizin parasına ihtiyacı olmaz, Yalnızca iyi yönetilmeye ihtiyacı olur. genel kurulda üyelerin de eşe arkadaşa veyahut derslik arkadaşına oy vermekten ırak kalması gerekiyor. belli tek süre projelere ve ekibe baksalar Galatasaray’ın geleceğini kurtarırlar. Kurtaramazlarsa da Manchester City ve Paris Saint Germain benzeyen tek sahiplik sistemine doğru gideriz. Zati şu vakit iş oraya doğru da gidiyor. çünkü seçime girdiğimiz derneğin Sportif A.Ş.’deki paylari % 50 seviyesinde. Az tek şey kalmış. Zati yönetimler az dahada perişan yönetirlerse oy kullanmaya gitmemize neden kalmayacak.

 “BİZ KAZANACAĞIMIZDAN EMİNİZ”

Seçimlerde çok aday olması, aslında çok sayıda proje demek. Biz seçimi kazanacağımıza eminiz. Onun amaciyla keşke bu seçimde altı-yedi aday çıksa da biz de hepsinin seçenek sonrası kapısını çalıp bahsettikleri projeler ile alakalı destek istesek. İnşallah onların projeleri Sayın Mustafa Cengiz’in Sancaktepe projesine benzemez. Kendisi orada tertemiz Riva’lar oluşturacağını söyledi. Bilmiyorum, kendisi belki kişisel tek mülk almış olabilmektedir ama bendeniz Galatasaray’ın tapu kaydında Sancaktepe benzeri tek yer hatırlamıyorum.”

“SELFIE YÜZÜNDEN 50 MİLYON avro KAYBETTİK!”

“Bizim hiç araştırmamıza neden yok. Sayın Abdurrahim Albayrak her vakit gazeteler aracılığıyla veyahut biz reis adaylarını arayarak mali tabloların perişan olduğu mesajlarını gönderiyor. Keşke bu kaynakları doğru kullansalardı da bize telefon açıp ‘200-300 milyonun yoksa gelme.’ demeselerdi. Zira biz onların selfieleriyle buraya geldik. Onların selfieleri bize 50 milyon avro kaybettirdi. Demek ki onlar o selfieyi çektirmeseydi biz 300 milyon lirayı koymak yerine, belki kasada 200 milyon Lira bulacaktık.

“TİTANİK FANTEZİSİNE neden YOK”

Galatasaray’ı yönetmek amaciyla kurumsallık ve  us gerekiyor. seçenek vakitlerinde duygusallık ağır basıyor. Bizim kulübümüzün bildiğiniz benzeri % 36’sı liselilerden oluşuyor. Onların aile fertleriyle birlikte bu nispet % 50’ye ulaşıyor. Biz hep liseyi Galatasaray’ın tek değeri olarak gördük. tek kültür yuvası, Galatasaray’ın bugünlere gelmesini sağlayan yer ve Batı’ya açılan pencere. Seçimlerde hisler hakim oluyor, projelere Bir hayli bakılmıyor. Bizim devreden tek arkadaş var şu listede deyip ona oy veriyorlar. iyi ama o listedekiler Kemerburgaz’la alakalı ne yapacak? Yıkılan adayla alakalı ne yapacak? Florya amaciyla ne yapacak? Futbolun bütçesini ne yapacak? Hangi finansal enstrümanları kullanacak? Bunlara cevap yok. Çoğu vakit oyların kime verileceği lisenin bahçesinde kararlaştırılıyor. belli tek süre gayriciddi tek durum yaşanıyor ama Galatasaray bu vaziyeti aşalı çok oldu. Başka bir deyişle uçurumun kenarında tek Titanik fantezisine neden yok. duygusal gözüküyor Titanik fantezisi ama nihayetinde gemi batıyor. Umarım Galatasaray batmayacak.”

“BORÇLARIN %60-70’İNİ TEMİZLEYECEĞİZ!”

“Bir hazırlıkla veyahut tek parayla gelmezseniz hesaba kitaba bakmamışsınız demektir. Bizim hesabımıza göre kulübün Haziranda 200 milyon TL’ye ihtiyacı var. Şimdi aslında mühim var olan parayı getirmek değil. Zati Bankalar Birliği, Yalnızca Galatasaray’a değil, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’a da tek mali düzen getirdi. Aslında bizim beceremediğimizi hükümet yaptı. Zira Bankalar Birliğinin arkasında da hükümet erki var. Biliyorsunuz, Spor Toto elinden geldiğince herkese destek vermeye çalışıyor. Devlette bankalar da baktı ki biz mali disiplini sağlayamıyoruz, devamlı o seçimden bu seçime, o futbolcudan bu futbolcuya doğru gidiyoruz, tek mali düzen getirdi. Önemli var olan bundan sonrasını ayağa kaldırmak. Parayı bulursunuz. Nitekim bundan evvelki yönetimler de bulmuş. İşte Dursun reis da 20 milyon eurosunu koydu, dört-beş senede güç aldı. Önlemli var olan kulüplerin yöneticilerinin paralarına gereksinim duymaması. Peki bunun benzeri söyleyip de haziranda Niçin kazanç koymayı planlıyorsunuz derseniz yanıtı şudur: Siz Haziran ayında o parayı koymazsanız transferde zorlanırsınız. tek çok futbolcunuzun hür kalma olasiligi doğar. tertemiz Ribery vakaları olmaması amaciyla o kasa kolaylığını uygulamak zorundayız. Önemli var olan sistemin kendisinin kendine yeter vaziyete gelmesi. Şu anda üç uluslararası, iki de türk mali firmayla stadın ad hakkı amaciyla konuşuyoruz. Yabancı şirketlerle var olan prosedürler dahi altı ay sürüyor. Şu anda sponsorlar, 2022 ve 2023’ün tasarılarını yapıyor. Bilin ki o planların içinde Galatasaray yok. Bunu biz getireceğiz. Bu görüşmeleri şimdiden yapıyoruz. Zira seçildikten ardindan yaparsak Aralık ayına yetişmez. Sağ olsun, Türk Telekom anlaşmasını tek buçuk sene uzattı. Bunu yapan idareye ve Türk Telekom yöneticilerine de teşekkür ediyoruz. Başka bir deyişle bu yoklukta tek nevi bağış yapmışlar. bunun benzeri tek ortamda Türk Telekom benzeri mühim tek markanın ismini orada savunması hatri sayilir büyüklükte iş. Bunun altında imzası var olan iki tarafa da teşekkür etmek lazım. Sponsor, bu işbirliğinden ticari tek art dönüş bekler.

Mustafa Cengiz yönetimi, 2018 ocakta ayında acele tek seçimle geldi. Hazırlıksız oldukları amaciyla ekip içinde koordinasyonlu devinim edemediler. Mayıs ayında ekibin tek bölümünü değiştirdiler. ardindan yolda döküle döküle şu vakit üç kişi kaldılar. Ekip çalışması çok önemli. amaç Yalnızca seçenek kazanmak olmamalı. Birinci üç sene 2. üç sene nasıl yöneteceğinizi hesaplayarak bu ağır problemleri çözmek amaciyla 6 yılllık tek planla hedefe ilerleyeceksiniz. Şu vakit takriben senelik 400 milyon Lira nema ödüyoruz. Stadın bütün koltuklarını satsanız dahi 100 milyon Lira istikbal elde ediyorsunuz. Storelarınız kazanç bassa senede 20-30 milyon Lira güç kazanırsınız. Her sene şampiyon olup Şampiyonlar Ligi’ne gidemediğiniz halde bu Getiriyi dahi ödemeyemezsiniz.

“KULÜP KOVİD-19’A YAKALANMIŞ!”

“Galatasaray’ın önünde çok hatri sayilir büyüklükte meseleler var ama bendeniz olaylara iyimser bakıyorum. geçen vakit tek arkadaşıma birtakım müspet şeylerden laf ederken ‘Her şey hergün güneşlik. o nedenle altı-yedi aday var herhalde.’ dedi. ardindan sıkıntıları anlattığımda ‘İçimi kararttın. Her taraf kar kış kıyamet.’ dedi. bendeniz de arada ilkbaharın olduğunu söyledim. Bunu da biz getireceğiz. ova belki getiremeyeceğiz ama kulübün yaşadığı kara kışı bitireceğiz. Kulübün finansallarını da Kovid-19’a benzetiyorum. İnşallah iyi yöneterek bunu hapşırığa çevireceğiz. takimi dahada yaşanılabilir tek mali vaziyete getireceğiz. Bunu da şampiyonluk hedefinden kopmadan yapacağız.

“GÖREV SÜRENİZ BİTİNCE ŞAPKANIZI ALIR GİDERSİNİZ”

Yönetimin gitmesine tek iki hafta kala başkanımız plansız projesiz seçenek hamleleri yapıyor. Sancaktepe’ye kazma vurmuş da mı Sayın Dursun Özbek vaktinde yapılan Kemerburgaz’a çit çekiyor? Sayın başkanımızın hayali seçenek hamlelerini yapmayı bırakması, hemide kendisinin sıhhati ayni vakitte da kulübün sıhhati açısından önemli. 29 Mayıs’ta kulübümüzü seçime götürsün. Zira aldığımız duyumlara göre pandemiyi yalan neden ederek seçimleri Ekim ayına sarkıtacak. Bu durum Galatasaray’ın aleyhine. Hocanın kontratı bitti ve kendisi sıkıntılı. Futbolcu, taraftar ve üyeler de sıkıntılı. bunun benzeri tek ortamda görev süreniz bittiğinde şapkanızı alıp gidersiniz.”

“KULÜBÜ her biri TERK ETTİ”

Fatih Terim’in buz kovasının üzerinde oturduğu resimi gördüm ve Sahiden üzüldüm. Ama orada taraftarlarina veyahut futbolcuya ileti vermedi. Sadece bu idareye reaksiyonunu gösterdi. Kendisi çok yalnız. Hoca, canı sıkıldığı amaciyla rakip takımın başkanı veyahut federasyonla uğraşmıyor. O da sahanın içinde kalmak istiyor. Ama öylesine yalnız ki. bu erken stada gittiğinizde kulüpte belki başkanı, belki de genel sekreteri bulursunuz. Başka bir deyişle kulübe kimse uğramıyor. reis ısrarla bu koşulda takimi yönetmeye çalışıyor. Bu kulübün tek 2. başkanı var, o da Abdurrahim Bey. reis sağlık sorunlarını neden göstererek iki ay evvel istifa etseydi kahraman olurdu. Abdurrahim bey senelerin yöneticisi. Yanında Yusuf bey ve Kaan bey var. Kendileri bizi Sahiden çok sıhhatli tek seçenek sürecine götürürdü. Başkanımızın sıhhati Sahiden aday olmaya uygun değil. Burada üç sene ayni ritimde devam edecek hatri sayilir büyüklükte sorumluluklar taşıyan Yorucu tek görevden bahsediyoruz. Biz tek ağrı kesici aldığımızda dahi dengemiz bozuluyor. Bu civarindan sağlık problemleri yaşarken ve kemoterapi görürken görevi bırakmalıydı. Kendisini biz hep sevgi ve saygıyla hatırlayacağız ama istifa etmesi bunu pekiştirecek.

“FALCAO’YA YILLIK SEKİZ MİLYON avro BİZ AŞAR!”

“Biz, ekip olarak tek spor kulübünü yönetmeye hazırlanıyoruz. Ama bunun anne omurgası futbol. bütün dünya, şu vakit pandemi süreciyle birlikte hatri sayilir büyüklükte tek zorluk içinde. Biz de kendisinin pandemimize yedi-sekiz sene evvel girdik. Ünal Aysal döneminde Galatasaray’ın iki şirketi birleştirildiğinde kasaya 100 milyon dolarlık tek kazanç girdi. Aslında bu, Daha önceki başkanımız Adnan Polat’ın döneminde başlayan ve Sayın Mehmet Helvacı’nın hukuki asagi yapısını yaptığı tek muvaffakiyet hikayesi. tek gün içinde var olan tek şey değil. Burada her ikisine de teşekkür ederim. Bunun meyvesini aş de Ünal Aysal’a düştü. 100 milyon dolar geldi ve bizim de 104 milyon dolar banka borcumuz vardı. Bunu ödemek adina biz o vakitki flaş transferleri yaptık. ‘Çilekler gelecek.’ dendi. O paralar gitti. Mali açıdan düzlüğe çıkmak amaciyla mühim tek fırsatı kaçırdık. O vakit perişan kullanılan kaynakların yarattığı sıkıntıları bu erken dahada çok hissediyoruz. Gelirlerin bu civarindan daraldığı tek ortamda hayat yıldızı da olsa tek futbolcuya 8 milyon avro ödemek bizim bütçemizi aşar ve takım içindeki ahenk gösteren ücret balansı bozar. onay ediyorum, belki o sakatlıklar olmasaydı bize defaatle şampiyonluklar yaşatacaktı. ama bu kazanç Falcao’ya değil, bize çok. dört bin Lira gelirle her vakit köfteciye gidemezsiniz. Hele de dört kişilik tek aileyseniz kıymayı alıp köfteyi hanede yapacaksınız. Altyapıya, scout sistemine ağırlık vereceksiniz. Türkiye’de scoutingin kralı Fatih Hoca’dır. Fatih Hoca bazı sahneye çıkarsa derhal Fenerbahçe masaya oturur. Zira onlar da Fatih hocanın o futbolcuyla boşuna ilgilenmediğini bilirler. İşte Sayın buyruğa Belözoğlu, Fenerbahçe’nin nihayet üç senedeki altıncı hocası. kazanç var, istikrar yok. Niye? Zira beceri, bilgi, yönetim yok. Şirket benzeri yönetiyorlar. Biz bunun benzeri yönetmeyeceğiz.

“FENERBAHÇE’NİN HADSİZLİĞİNE yollar AÇTILAR!”

Biliyorsunuz, şimdi Absürt sapan tek 1959 öncesi çıkardılar. Allah’tan 1923 öncesi filan demiyorlar. “Papazın Çayırı’nda oynarken bilmem ne yaptık.” falan… Aslında hesaplar doğru yapılırsa onlar mahçup olur, o da ayrı konu. İstedikleri civarindan Cola kupası veyahut Papazın Çayırı’nı saysınlar, tek yere varamazlar. Zira bundan sonraki Galatasaray idaresi tarihle, kurumsallıkla ve matematikle gelecek. Kimsenin hakkını yemeyecek ve kimseden haksız tek şey istek etmeyecek. Biz Zati şampiyonlukları sahada kazandık, masada değil. Beşiktaş’ın masadan gelen iki şampiyonluğu var. O vakit bunun için göz yumanlar, bu erken Fenerbahçe’nin hadsiz taleplerine yollar açmışlardır. Onun amaciyla biz Galatasaray’ın hakkını her alanda müdafaa edecek kuvvetli tek ekiple geliyoruz.

“FEDERASYONDA GÜÇ DENGESİ YARATMALIYIZ”

TFF’yi kulüplerin çatısı olarak görmek lazım. Her konuyu kendimize yontup dövüş ortamında olmamalıyız. Biz seçime hazırlanırken Yalnızca finansa hazırlanmadık; biz Galatasaray’ın sorunlarını çözmek amaciyla komiteler oluşturduk. Her şubenin federasyonu amaciyla delegeler hazırladık. Federasyonlarda tek güç dengesi yaratmanız lazım.

“BİRLEŞME YOK!”

Sayın Eşref Hamamcıoğlu ekibiyle birleşme yok. bendeniz aynı şeyi 6 hafta evvel Yeşilyurt Polat Otelde üyelerle yaptığım kahvaltı sonrası medya mensuplarına söyledim. Birleşmek size seçenek kazandırır ama bütünleşecek projeleriniz yoksa Galatasaray’ı ileriye götürmez. Aday olacak birilerini geçmek amaciyla başka tek adayla listeleri birleştirmeniz Galatasaraya tek yarar sağlamaz.

“MUSTAFA CENGİZ ZİHNİYETİ BİZİ ALLAK BULLAK ETTİ!”

“Aynı zihniyet ayni ritimde devam edecek diyorlar; Mustafa Cengiz zihniyeti. O zihniyet bizi allak bullak etti. Galatasaray değerlerinden uzaklaştırdı. Köfteler dedi, mağara adamları dedi, demediğini bırakmadı. Ama bunu oy verenler düşünsün. her biri Dursun Özbek’e var olan tepkisinden dolayı Mustafa Cengiz’e oy verdi. Şimdi bana da Sayın Eşref Hamamcıoğlu ile birleş baskısını yapanlar, Sayın Mustafa Cengiz’e oy verenler. Liseciler; Liseliler değil. Üye ayrımı yapan liseciler minik tek topluluk; liseli üyelerin yüzde beşi. Galatasaray’ı aydınlığa Liseciler değil; Liseliler ve bizler elbirliği ile çıkaracağız. Bize sufle ettiler; Mustafa Cengiz’den kurtulmamız lazım, Siz tek araya gelin. Mustafa Cengiz 1200 kişiyi aza yaptı, çok adaylı ortamda seçimi kazanır. 20 aylık çalışmalarımızı ve projelerimizi boş vermemizi, askerleri olmamızı öneri ettiler. Biz olmayacağını söyledik. Eşref Bey’e kapımız açık, derhal yarın 2. başkanımız olarak almak isterim. Onun ekibinden çok sevdiğim kardeşlerim var.

“STADIMIZIN İSİM HAKKI ile alakalı PLANLARIMIZ VAR”

Öncelikle devletimiz, kulüplerin kendisinin kendine yetemediği mali konularda hatri sayilir büyüklükte katkı sağladı. Bu katkı da kulüplerimizin batmasını engelledi. Bu finansal yapıda ayağa kalkmanın yolu, sihri bizim yönetimimizde var. Bizim stadımızın ad hakkı bu senenin aralık ayında bitiyor. Türk Telekom da dâhil, müzakere yapacağımız ad sponsor adayımızdan aynı zamanda basketbol sahamızı da yapmasını istiyoruz. Stadımızın ad hakkını üç senelik uygulamak istedik. Ama global markalar dahada uzunca süreli gelmek istiyor. Biz tertemiz ad hakkı anlaşmasını 5 senede tutmak istiyoruz.

“KEMERBURGAZ’A dört idman SAHASI YAPACAĞIZ”

Kemerburgaz projesinin mimarı Sayın Dursun Özbek’tir. Florya artık yetmiyor. Biz 8 ayda Kemerburgaz’a dört idman sahası yapacağız ve Avrupa standartlarının da üzerinde olacak. Stadımızın zeminini tek ay içinde yapacağız. Bu tesisler  kas sakatlıklarının birçoğunu ortadan kaldıracak. Stadımızdaki sahada tek dahada bataklık olmayacak. İstanbul’a surat sene karı yağsa, tufan çıksa, Galatasaray’ın sahası misal gösterilecek. Florya’da bize ait var olan 19 dönümlük yeri dahada evvel genel heyetten onay aldığımız benzeri Emlak Konuta satacağız. Üst kullanım hakkı bizde var olan 40 dönümde bu inşaat projesinin içinde olacak. Onun dışında 2049 seneye civarindan üst kullanımı bizde var olan 22 dönümlük alan kalacak. Orada Galatasaray bayrağını dalgalandırmaya ayni ritimde devam edeceğiz. Stadın ad hakkı, Florya’nın Emlak Konuta satışı ile takriben tek milyar lirayı Galatasaray’ın kasasına sokacağız. Bu sayede banka borçlarımızın en azından yarısını kapatmış olacağız.

  • kupa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir