G7 ülkelerinin dışişleri bakanları uzun süre sonra bir ilki yaşadı-haberi

Dünyanın sanayileşmiş 7 ülkesi ve Avrupa Birliğini (AB) tek araya getiren dışişleri bakanları düzeyindeki G7 toplantısı, asama başkanı İngiltere’nin ev sahipliğinde başşehir Londra‘da başladı.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından bu yana evvel kez surat yüze toplantı amaciyla tek araya geldi. Toplantıya cenup Kore, Hindistan, Avustralya, cenup Afrika’nın dışişleri bakanlarıyla, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) asama Başkanlığı’nı yürüten Brunei Sultanlığı ise konuk olarak çağrı edildi.

2 GÜN SÜRECEK

İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall kasabasında 11-13 Haziran tarihlerinde G7 hükümet Başkanları Zirvesi’ne hazırlık olarak da görülen toplantı, iki vakit sürecek.

Toplantıda abuhava değişikliği, İran’la nükleer müzakereler, Suriye’de süre gelen savaş, Myanmar’daki askeri darbe, Kovid-19 salgını, Rusya ve Çin konularının görüşülmesi bekleniyor.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Öte istikametten konuk dışişleri bakanları, toplantı öncesi kendisinin aralarında ikili müzakereler de gerçekleştirdi. Toplantıya ev sahipliği yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Bir gün evvel ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’le görüşmüştü. Raab, müzakere sonrası düzen eden medya toplantısında Londra ve Washington’un tek sıra konuda “omuz omuza” olduğunu söylemişti. Blinken da ABD’nin “İngiltere’den dahada yakın müttefiki, yakın ortağı olmadığını” belirtmişti.

ABD’nin Rusya ile dahada istikrarlı tek münasebet istediğini ama bunun Kremlin’in davranışlarına bağlı olduğunu belirten Blinken, “Başkan (Joe) Biden, uzunca müddettir bu konuyla alakali çok net. Rusya pervasızca veyahut agresif davranmayı seçerse bunun için cevap vereceğiz ama vaziyeti tırmandırmaya çalışmıyoruz, dahada istikrarlı, dahada öngörülebilir tek ilişkiyi seçenek ederiz. Rusya bu istikamette ilerlerse biz de aynısını yaparız.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Blinken, Çin ile alakalı ise Batı’nın Pekin’i “sınırlamaya” veyahut “bastırmaya” çalışmadığını kaydetmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Bilal Acar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir