Fransızların ikiyüzlülüğünü gözler önüne seren harita! Türkiye bunu Doğu Akdeniz’de koz olarak kullanabilir-haberi

Fransa ve Birleşik Krallık arasındaki denizde kanal üzerinde bulunan, özerk olsa da Birleşik Krallık’a bağlı var olan Jersey adasında tansiyon gittikçe yükseliyor.

Zamanında Normandiya Düklüğü’ne bağlı bulunan minik tek kanal adası var olan Jersey Adası’nı 1200’lü senelerde Fransa, Birleşik Krallık’a kaybetmiş ve adalar Birleşik Krallık’a bağlanmıştı. Bugünlerde adanın güneyinden gelen 60 civarindan Fransız balıkçı teknesi ve kuzeyinden gelen iki İngiliz harp gemisi denizde birbirlerine güç gösterisi yapıyorlar. İki ülkenin meclislerinde karşılıklı tehditler ve ses yükseltmeler ise çogalarak ayni ritimde devam ediyor.

MEİS ADASI’NIN vaziyetine BENZİYOR

Birleşik Krallık Brexit neticeninde AB’den ayrıldığında, denizlerdeki kendisinin Münhasır ahenk gösteren ücret Bölgesi de AB’den ve doğal Fransa’dan ayrılmış oldu. Jersey adasının, Fransa’nın derhal hemen dibinde olması hasebiyle Fransa şimal denizlerinde kendini kapana kısılmış buldu. Birleşik Krallık’ın Jersey Adası ile Yunanistan’ın Meis Adası’nın eş jeopolitik konumları haritadan karşılaştırma yapmaya kıymet nitelikte.

Meis Adası sebebinden Doğu Akdeniz‘deki Yunan Münhasır ahenk gösteren ücret Bölgesi’ni destekleyen Fransa hükümeti, kendisinin anakarasının burnunun dibinde bulunan İngiliz Jersey Adası konusunda, konumu ve denizdeki haklarını kısıtlaması hasebiyle İngiltere’nin Münhasır ahenk gösteren ücret Bölgesi’ni tanımıyor ve balıkçı teknelerini göndermeye ayni ritimde devam ediyor.

ELEKTRİĞİ KESERİZ TEHDİDİ

Fransızlar, Jersey Adası’nın elektriğinin 95%’inin deniz altı kablolarıyla Fransa’dan sağlandığını ve balıkçılık yapmaya Brexit öncesindeki benzeri ayni ritimde devam edememeleri vaziyetinde adanın elektriğini keseceklerini duyurdu. özellikle pandemi sürecinde hastanelerde hatri sayilir büyüklükte problemlere yollar açabilecek bu tehdidin ardından, Birleşik Krallık hükümeti Jersey Adası’nın sonuna civarindan arkasında olduğunu bildirdi.

TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DE ELİNİ GÜÇLENDİREBİLİR

Konunun nasıl sonuçlanacağı ve Fransa’nın Münhasır ahenk gösteren ücret Bölgeler hakkındaki tutarsız tutumu, doğu Akdeniz ile alakalı Türkiye’nin elini güçlendirebilecek tek emsal teşkil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.