Fransız bilim insanlarından dikkat çeken araştırma! Yeni salgının ortaya çıkacağı ülkeler sıralandı-haberi

Tüm yeryüzünde koronavirüs olay sayıları ve virüse bağlı ölümler hızla artarken Fransız ulusal Bilimler Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma, dikkat çeken neticeler alana koydu. Araştırmada koronavirüs ve benzeyen salgın hastalıkların biyoçeşitliliğin azalmasının tek neticesi olduğu kaydedilirken, ormansızlaşma ve tek tür nebatların ekildiği arazilerin yoğun olduğu bölgelerde tertemiz salgınların görülme olasılığının dahada çok olduğu aktarıldı.

HASTALIKLAR FİLTRELENMEDEN İNSANLARA GEÇİYOR

Frontiers in Veterinary Science’ta yayınlanan makalede, arazi kullanım değişikliğinin koronavirüs benzeri zoonotik (hayvan kökenli)virüslerin ve sıtma benzeri vektör kaynaklı hastalıkların alana çıkmasında mühim tek öğe olduğu açıklandı. Bununla birlikte araştırma, ticari ormanlarda sıklıkla olduğu gibi, az sayıda türe çok dar tek şekilde odaklanırsa, ağaç dikmenin dahi mahalli insan toplulukları amaciyla sağlık risklerini artırabileceğini alana koydu. Bu Vaziyetin nedeninin; hastalıkların sağlıklı, ilmi çeşitlilik bulunan tek ormandaki tek sıra yırtıcı hayvan tarafından filtrelenmesi ve engellenmesi olduğu söylendi. Biyoçeşitliliğin çok olduğu ormanların yerinibir palmiye yağı plantasyonu, soya tarlaları veyahut okaliptüs bahçeleri aldığında ise başka türlerin yok olması hasebiyle hastalıklar direk fareler ve sivrisinekler aracılığıyla insanlara yayılıyor.

“ORMANLARIN SAĞLIK ROLÜNE ÖNEM VERMELİYİZ”

Araştırmanın yazarlarından Serge Morand, “Bu modelin ne civarindan net olduğuna şaşırdım. Ormanların insan sağlığı, hayvan sıhhati ve çevre sağlığındaki rolüne dahada çok önem vermeliyiz. Bu çalışmadan alınan ileti “ormanı unutma” şeklindedir” ifadelerini kullandı. bilim insanları çalışma kapsamındaDünya sağlık Örgütü (DSÖ), hayat Bankası, besin ve tarım Örgütü ve Gideon benzeri beynelmilel kuruluşlardan alınan istatistikleri kullanarak dünyadaki orman örtüsü, tarlalar, nüfus ve hastalık eğilimleri arasındaki ilişkiyi inceledi. 1990’dan 2016’ya civarindan var olan dönemde, biyoçeşitlilik engelini aşan 116 zoonotik (hayvan kökenli)hastalığın üç bin 884 salgın başlattığıve çoğunlukla sivrisinekler, keneler veyahut sinekler tarafından taşındığı alana konuldu.

ARAŞTIRMACILAR ENDİŞE DUYUYOR

Bununla birlikte araştırmacılar, özellikle Amazon yağmur ormanlarının kötüleşen çevre sağlığından kaygı duyuyor. Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro yönetiminde, ülkede ormansızlaşma on seneden çok tek müddettir görülmeyen seviyelere yükseldi ve milletçe sıhhati sistemleri öylesine yanlış yönetildi ki, memleket şu anda dünyadaki en perişan Covid vefat oranına sahip. Morand, “Çevre bilimleri alanında çalışan her biri Brezilya’da ilmi çeşitlilik, abuhava ve milletçe sağlığına ne olduğu ile alakalı endişeli. Orada baski artıyor. Amazon, hayat ekosistemi amaciyla hiç de iyi olmayan abuhava farklığı hasebiyle tek devrilme noktasına yakın. Devrilme noktasına ulaşırsak kuraklık, yangınlar ve elbette hastalık açısından neticeler çok perişan olacak” dedi.

“YENİ SALIGN İÇİN RİSKLER ÇOK YÜKSEK”

Bilim insanlarının, tek sonraki salgın hastalıkların alana çıkacağına değin endişelendiği başka yerler arasında ise Kongo havzası ve Çevrenindeki Afrika ülkeleri, güneydoğu Asya’daki yağmur ormanları, Çin, Avrupa ve ABD’deki monokültür(tek tip) ağaçlandırma projeleri yer alıyor. Araştırmacılar, “Sonuçlarımız, bulaşıcı hastalıkların salgınlarından Yalnızca orman temizliğinin değil, aynı zamanda özellikle tropikal bölge dışındaki ülkelerde tekrar ağaçlandırmanın da sorumlu olduğunu açıkça gösteriyor. tertemiz salgınlar amaciyla riskler çok yüksek. Hazırlanmamız gerekiyor” dedi. başka istikametten araştırma, küresel olarak tarlaların hızla genişlediğini ve genel orman örtüsünün kademeli olarak azaldığını gösterdi. Yazarlar, salgın hastalıklar ve arazi kullanımı farklığı arasındaki irtibatları belirten ferdi olay çalışmalarına çok sayıda atıfta bulunarak argümanlarını destekledi.

ORMANSIZLAŞMA SALGINI RİSKİNİ ARTIRIYOR

Daha önce, dünyanın değişik bölgelerindeki araştırmacılarda eş neticelere ulaştı. Brezilyalı bilim insanları ormansızlaşmanın sıtma salgını rizikonunu artırdığını kanıtladı. Güneydoğu Asya’daki araştırmalarda ağaç kesmenin çeşitli hastalıklar amaciyla konak tek tür olansivrisinek Anopheles Darling’i desteklediğini gösterdi. batı Afrika’da da Ebola’nın alana çıkışında ormansızlaşmanın tek kapı araladığı gösterildi. Morand, çalışmanın tertemiz tek proje yapılmadan öncerisk-yarar analizine hastalık risklerinin eklenmesi gerektiğini gösterdiğini ifade ederek, “Yeni plantasyonları veyahut madenleri düşünürken milletçe sıhhati maliyetlerini hesaba katmalıyız. Zira evvel mahalli halk, ardindan dünyadaki herkesten sorumluyuz. Covid-19’un ne civarindan kısa müddette yayılabildiğini gördük” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir