Fransa’yı karıştıran yasa tasarısı onaylandı! Aşı olmayanlar, birçok yere giremeyecek-haberi

Fransa’da Senato ve ulusal Meclisin koronavirüsle ugras yasa tasarısı metninde uzlaşmasının derhal peşinden ulusal Mecliste oylanarak mecliste onay edildi. Senatodan değişikliklerle geçtikten sonra, senatör ve milletvekilleri tarafından oluşturulan karma komitede üzerinde anlaşılan müsterek yazi ulusal Mecliste oylandı. kanun tasarısı, 60’a karşı 156 oyla onay edildi. kanun uygulamaya konulmadan evvel Anayasa Konseyi tarafından incelenecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE İTFAİYECİLERE AŞI ZORUNLULUĞU

Yasanın nihayet hali, sağlık kurumu ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere baz alinarak Kovid-19 aşısı zorunluluğunu koruyor. Yasa, nihayet değişiklikle hükümetin istediği benzeri 31 Aralık‘a civarindan değil 15 Kasım’a civarindan olabilitesi çok olacak.

BİRÇOK YERE AŞI RUHSATI İLE GİRİLECEK

Belli organizasyon ve mekanlara girişte, Kovid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, nihayet 48 saatte yapılmış negatif PCR testi neticesi göstermeyi veyahut nihayet 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren Kovid-19 izin uygulamasını konser benzeri geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden çok kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında da mecburi vaziyete getiren yasanın nihayet halinde, izin uygulaması alışveriş merkezlerinde olabilitesi çok olmayacak.

18 YAŞ ALTI DA YASAYA TABİ TUTULACAK

Kovid-19 sağlık ruhsatı, restoranların ve başka kapalı mekanların açık kısımlarında da İhtiyaç duyulan olacak ve 18 yaşından küçükler ruhsattan muaf tutulmayacak. Kovid-19 izin denetimi yapacak görevli yelpazesini genişleten yasanın nihayet seklinde Kovid-19 hastalarının mecburi karantinasını aynen korunuyor ama izolasyon denetimi polisten tıbbi ekiplere devrediliyor.

İŞVERENE, AŞI OLMAYAN ÇALIŞANININ MAAŞINI VERMEME HAKKI TANINDI

Senatörlerin isteğiyle yasada bulunan esas değişiklik, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından Kovid-19 aşısı veyahut ruhsatı istek etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanların işten çıkarma izninin kaldırılması oldu. İşverenler, Kovid-19 aşısı veyahut ruhsatı sunmayan işçilerinin Yalnızca maaşlarını vermeyebilecek. Yasa, 30 vakit içinde üç kez Kovid-19 sağlık kartı denetimi yapmadığı için işletme sahiplerine tek seneye civarindan mapus ve 9 bin avro kazanç cezası öngörüyor.

PROTESTOLARA neden OLMUŞTU

Tartışmalı kanun tasarısı, “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, Bir gün evvel Fransa genelinde resmi bilgilere göre 160 binden çok kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Alaattin Doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.