Fin vekilden skandal sözler: PKK’lıları ve FETÖ’cüleri iade etmeyeceğiz-haberi

Irak Bölgesel Kürt idarenine bağlı Erbil merkezli Kürtçe yayın yapan Rudaw TV’ye açıklamalarda bulunan Finlandiya Parlamentosunun yasamsal Demokrat mebus ve mecliste oluşturulan sözde Kürt arkadaşlık Grubu Başkanı Johan Kvarnström, güvenlik ihtiyaçları hasebiyle dahada hatri sayilir büyüklükte tek müdafaa bloğuna ihtiyaçlarını olduğunu bu yüzden de NATO’ya katılma kararı aldıklarını belirtti.

NATO üyeliği pahasına ilke ve değerlerden vazgeçmeyeceklerini ifade eden Kvarnström, “Türkiye’nin PKK ve Gülen Cemaatine azalik gerekçesi ile iadelerini istediği kişileri, sınır dışı etmeyeceğiz. Kürtlerle çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Kürtler ile alakalı çok şey öğrendim, her şeyi bilmiyorum ama en iyi olanini yapmaya çalışıyorum ki Kürtlerin dağlardan başka arkadaşları da olsun. Türkiye’nin yaptığı çok acayip suçlamalardı. Bu tek yanlış anlaşılma mıydı, yoksa kendilerinin dahil politikalarıyla mı alakalıydı bilemiyorum. Zira terörü desteklemediğimizi herkesin bildiğini düşünüyorum. bunun için delil dahi gerekmiyor” dedi.

Kvarnström, “NATO üyeliğine başvurduktan ardindan dahi değerlerimize ve ilkelerimize bağlı kalmak çok önemli. Değerlerimizi ve ilkelerimizi müzakere edemeyiz. Onlara bağlı kalmamız gerekiyor. NATO’nun kuruluş ilkelerinin de bu değerlerle uyuştuğunu düşünüyorum. Hayır, onları (PKK ve FETÖ) sınır dışı etmeyeceğiz. haklar sistemimiz bunun için destur vermiyor, bunu yapamayız. Kürtlerle iyi ve yakın ilişkilere sahibiz. Kürtler ile alakalı çok şey öğrendim. mecliste Kürt halkıyla tek arkadaşlık grubu oluşturduk. benim düsünceme göre bu çok önemli. Önceden bunun benzeri tek şey yoktu ama şimdi var. İyi tek başlangıç yaptık, Ne yazık ki corona virüsünün yayılması hasebiyle çok fazla toplantı düzenleyemedik ama şimdi durum çok dahada iyi ve faaliyetlere tekrar başlayacağız. ananesel harp veyahut tertemiz dijital harp biçimleri ve siber saldırılar gibi, savunmaya Sahiden çok önem veriyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir