“FETÖ’ye yardım” suçundan 5 yıl hapis cezası alan iş adamı Mubariz Gurbanoğlu tahliye edildi-haberi

FETÖ’ye aza olmak suçlamasıyla yargılanan Azerbaycanlı iş adamı Mubariz Gurbanoğlu‘nun davasında karar çıktı. Mahkeme heyeti, Mubariz Gurbanoğlu’nu “Örgüte dahil olmamakla birlikte yardım” suçundan 5 sene mapus cezası verdi. Mahkeme, Gurbanoğlu’nun ev hapsi ve vatan dışına çıkış yasağı şeklindeki adli denetim tedbirleriyle tahliyesine de hükmetti. Gurbanoğlu’nun yakınları tahliyeyi duyunca adliye koridorlarında mutluluk çığlıkları atarak, birbirlerine sarıldı. İstanbul 27. Ağır karar Mahkemesi’ndeki duruşmaya, yakalanmis maznun Mubariz Gurbanoğlu getirilirken, avukatları da hazır bulundu. Gurbanoğlu’nun yakınları ve dahada evvel Şahit olarak dinlenen sanatçı Mahsun Kırmızıgül de duruşmaya seyirci olarak katıldı.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, maznun Mubariz Gurbanoğlu’nun teşkilat üyesi olduğuna değin yeteri civarindan delil bulunmadığı belirtildi. Gurbanoğlu’nun vatan dışında bulunan mektep ve derneklerin varlık ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri emeliyle Parasal yardımda bulunduğunun sabit olduğu anlatilan mütalaada, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan cezalandırılması istek edildi. Mütalaada, Gurbanoğlu’nun vatan dışına çıkmamak ve konutu terk etmemek şeklindeki adli denetim tedbirleri de uygulanması istendi.

GURBANOĞLU: BERAATİMİ İSTİYORUM

Mütalaanın derhal peşinden savunmasını yapan maznun Mubariz Gurbanoğlu, “Mütalaayı netlikle onay etmiyorum. Ne FETÖ, ne FETÖ köpeklerine, ne de FETÖ okullarına kazanç vermedim. Beraatimi istiyorum” dedi. Gurbanoğlu’nun avukatlarından Ersan Şen de tek senedir yakalanmis var olan müvekkilinin FETÖ’ye yardımda bulunmadığını, iddiaları delil edecek somut tek delil olmadığını belirterek beraatini istek etti. Savunmaların derhal peşinden nihayet sözü suallen maznun Mubariz Gurbanoğlu, “FETÖ denilen namussuz örgüte hiçbir yardımım dokunmadı. 20 bine yakın öğrenciye burs verdim, tek bir FETÖ okuluna burs vermedim. Bu erkek sahtekardır. Kendini peygamber benzeri görüyor, benim bunun benzeri tek adamla işim olmaz. bendeniz Türk’üm, Atatürk ilkelerine hayatım bendeniz Yalnızca hükümet okullarına yardımım bulunmuştur. 15 Temmuz gecesi bendeniz Cumhurbaşkanı ile görüşmüştüm. bendeniz ne FETÖ’cüyüm, ne de başka tek şeyim. kabir yerimi dahi Türkiye’den satın aldım. Beni kovsanız dahi buradan başka gidecek yerim yok. Arkanızda yazan ‘Adalet mülkün temelidir’ sözünün burada tecelli etmesini istiyorum. Limanlarda yüzlerce gemim duruyor çalışanlar tek senedir hanelerine ekmek götüremiyor. Beraatimi istiyorum” dedi.

5 YIL HAPİS CEZASI VE TAHLİYESİNE karar VERİLDİ

Mahkeme Başkanı, Gurbanoğlu’na “FETÖ’cü olmadığına karar verdik” dedikten ardindan heyetin kararını açıkladı. Mahkeme heyeti kararında, maznun Mubariz Gurbanoğlu ile alakalı “FETÖ/PDY silahlı pkk terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 5 sene mapus cezası verdi. Heyet, Gurbanoğlu’nun ev hapsi ve vatan dışına çıkış yasağı şeklindeki adli denetim tedbirleriyle tahliyesine de hükmetti. Gurbanoğlu’nun yakınları tahliyeyi duyunca adliye koridorlarında mutluluk çığlıkları atarak birbirlerine sarıldı.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı pkk terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Mubariz Gurbanoğlu’nun uzunca yıllar iş yerinde birlikte çalışmış olduğu tanıkların beyanlarından, Gurbanoğlu’nun iletişim ve vatan dışı giriş çıkış kayıtları ile açık kaynaklardan saglamak edilen bilgiler, Mali Suçları Araştırma heyeti tarafından düzen eden rapor içeriğinden ve başka delillerden “FETÖ/PDY silahlı pkk terör örgütüne üye” olduğunun tespit edildiği öne sürülüyordu. 16 Mart 2020’de tutuklanan maznun Gurbanoğlu’nun, FETÖ/PDY silahlı pkk terör örgütü ile bağlantı ve iltisaklı var olan 667 sayılı KHK ile kapatılan Türk Rus Kültür Vakfı’nın kurucu ve belli tek süre yönetim heyeti üyesi olduğu belirtiliyordu.

İddianamede, bu vakfın kurucu ve yönetim heyeti azaları arasında FETÖ/PDY silahlı pkk terör örgütünün tepe idareninde yer alan, haklarında yakalama kararı bulunan Muammer İhsan Kalkavan ve örgütün esas finans şirketi olduğu anlatilan Koza-İpek Holding’in yöneticisi Hamdi Akın İpek’in de bulunduğu belirtiliyordu. maznun Gurbanoğlu’nun kullandığı tespit olunan kapital ortağı olduğu Palmali firması yerine kayıtlı var olan GSM hatları üzerinden yapılan incelemede, örgütün tepe idareninde bulunan ve firari Hamdi Akın İpek ile kamuoyunda 17/25 Aralık zamani olarak adlandırılan dönemden ardindan FETÖ/PDY silahlı pkk terör örgütünün hakikat yüzünün alana çıktığı, bu yapının silahlı pkk terör örgütü olduğunun anlaşıldığı dönemden ardindan da ayni ritimde devam etmek üzere toplamda 65 sefer iletişimin kaydının var olduğu, tekrar sanığın kullanımındaki değişik tek hat üzerinden de İpek ile iki sefer iletişim irtibatının dahada tespit edildiği kaydediliyordu. Gurbanoğlu’nun tekrar İhsan Kalkavan, Suat Yıldırım, Hidayet Karaca ile de iletişim kaydı olduğu tespitine yer veriliyordu. Mubariz Gurbanoğlu’nun “Silahlı pkk terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7.5 seneden 15 seneye civarindan mapus cezası istek ediliyordu.

YAKINLARININ SEVİNCİ ADLİYE DIŞINDA DA ayni ritimde devam ETTİ

Mahsun Kırmızgül duruşma çıkışında medya mensuplarının sualleri üzerine, “Açıkçası çok sevinmedim ben. Bunca vakit içeri tıkılması anlamsız. Sebepsiz yere, yalan yanlış beyanlarla bu ülkeyi bu civarindan seven tek insanın içeriye tıkılması çok yanlış bence. ev hapsi nihayet derece katı tek karar” ifadelerini kullandı.

Gurbanoğlu’nun yakınlarının sevinçleri adliye dışında da ayni ritimde devam etti. Azerbaycan bayrağı açan yakınlarından Zenfira Ağayeva, “Bugün hayatımda en sevinçli gün. Kardeşim azat oldu. Şükür Allah’a kardeşim çıkıyor” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir