Felakete davetiye çıkarıyor! Uzman isimden, korona hastalarına “sıcak duş” uyarısı: Yoğun bakım riskini artırıyor-haberi

Hastalığın evvel vakitlerinde “Bir duş alayım, ter atayım” düşüncesi ile devinim edildiğini belirten Uzm. Dr. Serpil Özsezgin, “Dikkat etmeden belli tek süre sıcak suyla duş alınması sırasında, kendisinin soluğunuzdan dışarı çıkan virüsler, banyodaki sıcak sema ve buharın tesiri ile tekrar akciğerinize giriyor. böylelikle farkında olmadan kendisinin kendinizi reenfekte ediyorsunuz. Bu da viral yükünüzü artırıp hastalığı ağır geçirmenize neden oluyor” dedi.

“AYRI BANYO VE TUVALETİN KULLANILMASINI ÖNERİYORUZ”

Milliyet’in haberine göre; korona tanısı alan kişilerin özellikle de ateşinde yükselme belirtileri varsa sıcak duştan netlikle ırak durması gerektiği uyarısında da bulunan Uzm. Dr. Özsezgin, şunları dedi: “Birçok insan buhar banyosu ve sıcak duşu ile deşarj olma olacağını, vücudun direnç kazanacağını düşünüyor ama Kovid-19’da bu durum hatri sayilir büyüklükte riziko içeriyor. Buharlı tek ortamda nefes alıp verme esnasında virüs yükünü kendisinin kendinize artışmış olursunuz. Kovid-19 hastası tek kişi ile yaşarken ayrı yataklarda uyunması mümkünse, ayrı banyo ve tuvaletin kullanılmasını öneriyoruz. müsterek hayat alanı adina tek odada izole olunması gerekiyor. Hastanın ateşi 38 dereceyi geçerse veyahut Yorucu solunum vaziyetinde netlikle 112’nin aranarak yardım istenmesi gerekiyor.”

“ELLERİNİZLE YÜZÜNÜZE DOKUNMAYIN”

Kovid-19’a karşı dikkatlerden kaçan Bir takım teferruatları da sıralayan Uzm. Dr. Serpil Özsezgin, virüsten müdafaa etmek amaciyla de şu tavsiyelerde bulundu:

“Evden çıkarken uzunca kollu tek ceket giyilmesini öneriyoruz. özellikle uzunca saçlı sahislarin saçlarını toplaması, bilezik, küpe ve takı takılmaması çok önemli. Bir hayli kişi maskeyi haneden çıktıktan ardindan apartman boşluğunda takıyor bu da doğru tek davranış değil. Öksürme ve hapşırma esnasında Her vakit dirseğin kullanılması gerekiyor. Katiyen ellerinizi yıkamadan evvel yüzünüze, gözünüze ve burnunuza dokunmayın. Unutmayın, virüs elleriniz aracılığı ile burun veyahut gözden giriyor. Dışardan gelip Haneye girenlerin ayakkabılarını dışarıda çıkarmaları ve köpeğini gezdirenlerin netlikle patilerini dezenfekte etmeden Haneye sokmamaları da savunma açısından önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.