Fed Başkanı’ndan kritik faiz açıklaması-haberi

Fed Başkanı Jerome Powell, nema oranları ile alakalı ağırbaşlı açıklamalarda bulundu. Powell, enflasyonun gerilemeye başlamaması seklinde Fed’in bu sene nema artırımlarını hızlandırmayı değerlendirebileceğini söyledi.

Washignton’da düzen eden tek konferansta konuşan Powell, “Enflasyonun sene evvel çeyreğinde tepe yapacağına ve sene 2. çeyreğinde enflasyonda düşüş ile alakalı dahada çok ilerleme yaşanacağına ait beklentimiz ayni ritimde devam ediyor” dedi.

Powell, “Enflasyonun bu beklentilerden ırak düşmesi seklinde nema artırımlarında dahada hızlı devinim etmeye gereksinim olduğu neticenine varabiliriz ve eğer bunun benzeri olur ise gerekeni yaparız” değerlendirmesinde bulundu.

‘GEREKİRSE 50 BAZ nokta ARTIRIRIZ’

Eğer gereksinim olduğunu hissederler ise rastgele tek toplantıda nema oranını 50 baz nokta artırabileceklerini de belirten Powell, “Eğer Getiriyi tek toplantıda veyahut toplantılarda 50 baz nokta artırmanın ahenk gösteren olduğunu düşünürsek, bunu yaparız” diye konuştu.

Fed nihayet nema toplantısında nema oranlarını 25 baz nokta artırmıştı. Beklentiler de Fed’in bundan sonraki faizleri 25’er baz nokta artıracağı şeklindeydi. Fed’in faizleri 50 baz nokta olarak artırması kazanç politikasında sıkılaşmanın dahada da sertleşeceği mananına geliyor.

ENFLASYON FED’İ ZORLUYOR

ABD’de enflasyon verilerinin tek müddettir umulandan çok gelmesi, Fed’i kazanç politikası ile alakalı sıkıştıran en mühim unsur. Geçtiğimiz sene corona virüsü pandemisinin derhal peşinden tedarik zinciri ve istek problemleri hasebiyle yükselmeye başlayan enflasyon, Fed’i gevşek kazanç politikasından dönmeye zorlamıştı.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin derhal peşinden yaşanan istek problemleri ve enerji fiyatlarında gerçekleşen artış, enflasyon konusundaki endişeleri iyice tetikledi. Powell, Mart ayı toplantısının derhal peşinden yaptığı medya açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gıda, enerji ve başka emtia fiyatlarını ve enflasyon baskılarını artırdığını belirtmişti.

ABD’de enflasyon şubat ayında tek evvelki sene aynı dönemine göre yüzde 7,9 çogalarak nihayet 40 sene maksimum düzeyinde gerçekleşmişti. ocakta ayında ise senelik enflasyon yüzde 7,5 olarak kaydedilmişti.

Kur korumalı Lira mevduat sisteminde değişiklik İlginizi Çekebilir Kur korumalı Lira mevduat sisteminde değişiklik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir