Evde yaptığı tatlılar beğenilince imalathane kurdu, 7 ilde 18 şube açtı-haberi

Doğan, evinde yaptığı tatlıların komşuları tarafından beğenilmesi üstüne Sorgun kazasinda minik tek tatlıcı dükkanı açtı. hanede ürettiği tatlılarla siparişlere yetişemeyen Doğan, girişimcilere destek verdiğini öğrenince KOSGEB’e müracaat etti. Projesi onay edilen Doğan, 2018 seneninde KOSGEB’den aldığı 50 bin lirası art ödemesiz 150 bin lirayla tatlı imalathanesi kurdu. Çevre illerden de gelen talepler üstüne imalathanesinin alanını 800 metrekareye çıkaran ve 32 kişiye istihdam sağlayan Doğan, dahada çok imalat yapıp dahada çok kişiye iş imkanı sunmayı hedeflediğini söyledi.

ÇEVRE İLLERDEN istek GELİNCE ŞUBE SAYISINI ARTIRDI

Doğan, ürettiği tatlıları satmak amaciyla Sorgun ilçesine, dahada ardindan da Yozgat merkeze tatlıcı dükkanı açtığını anlatarak, “Dükkan sayımızı 3’e çıkardık. dahada ardindan çevre illerden de talepler gelmeye başladı. Bu şekilde Yozgat, Çorum, Sivas, Aksaray, Nevşehir, Tokat, Kırıkkale ve Bir takım ilçelerde 3’ü kendimize ait olmak üzere 18 şubemiz oldu.” dedi.

Ürettikleri 25 tür tatlının yanında gelen talepler üstüne ıslak pasta ve kuru pasta üretimine de geçtiklerini ifade eden Doğan, “Ürünlerimizi kendisinin hususi araçlarımızla bayilerimize ulaştırıyoruz. Bunun dışında vatandaşlardan gelen siparişleri ise vakumlayıp hususi ambalajlarında otobüsle gönderiyoruz.” diye konuştu.

“RÜYAMDA GÖRSEM İNANMAZDIM”

Talebe yetişmekte zorlandıklarını belirten Doğan, “Yozgat-Sorgun arasında dahada hatri sayilir büyüklükte imalathane ve satış noktası kurma çalışmalarına başladık. Şu andaki vaziyetimi dahada evvel düşümde görsem inanmazdım. İlk başladığımızda hiçbir şeyimiz yoktu. Şimdi 32 işçi çalıştıran 18 bayisi var olan tek işletme haline geldik. Bize katkı sağlayan KOSGEB’e ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“KOSGEB’İN DESTEĞİ BİZE CAN SUYU OLDU”

Devlet memurluğundan istifa ederek eşi Tuğba Doğan’a destek var olan Kenan Doğan ise hanede tatlı üreten eşinin KOSGEB desteğiyle işini büyüttüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“İlk zamanlar gün içinde 20 tepsi tatlı üretirken şimdi 150 tepsi, hergün 500 kilogram tatlı yapmaktayız. Öncelikle iki çalisan ile başlamıştık, şimdi 32 çalisan istihdam etmekteyiz. Bu işi geliştirmek amaciyla devamlı yenilik yapıyoruz. tertemiz tek arazi alarak işletmemizin imalat ve istihdam kapasitesini iki katına çıkartmak istiyoruz.”

Doğan, KOSGEB’e teşekkür ederek, “Verilen destek bize can suyu oldu. İşletmemizin başlangıcını o destekle yaptık ve o desteklerle bugünlere gelebildik. Eşim hanede çalışırken bendeniz hükümet memuruydum, işletmemiz bu vaziyete gelince istifa ettim ve birlikte çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

İmalathanede çalışan işçilerden Melek Önal da Sorgun’da iş imkanlarının kısıtlı olduğunu, açılan tatlı imalathanesinde üç senedir çalışarak geçimini sağladığını söyledi.

“BAŞARILI GİRİŞİMCİLERDEN BİRİ”

KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık da Tuğba Doğan’ın başarılı girişimcilerden biri olduğunu belirtti.

Işık, “Tuğba Doğan, bize gelip destekler ile alakalı bilgi istedi, biz de kendilerine hibe ve başka desteklerden bahsettik. Projeleri onay edildi, 2018 seneninde işletmelerini kurdular. bu erken 32 kişiye istihdam sağlıyor, 18 şubesi var. kendisi kendilerini kutlama etmekte ve başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Ömer Ertuğrul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir