Ev hapsine alınan eski Ürdün Veliaht Prensi Hamza, Kral 2. Abdullah’a sadakat yemini etti-haberi

Ürdün’de geçtiğimiz cumartesi gecesi Daha önceki Veliaht Prensi Hamza bin El Hüseyin ev mapusuna alınırken, Daha önceki tek bakanimiz da dahil 20 kişi güvenlik hasebiyle gözaltına alınmıştı. Gözaltıların derhal peşinden ülkede yaşanan siyasi karışıklık ayni ritimde devam ederken, Kraliyet Mahkemesi Prens Hamza’nın Kral 2. Abdullah’a sadakat yemini ettiği tek name yazdığını bildirdi.

“KENDİMİ MAJESTELERİ KRALIN ELLERİNE BIRAKIYORUM”

Prens Hamza mektubunda, “Kendimi majesteleri kralın ellerine bırakıyorum. Ürdün Haşimi Krallığı’nın anayasasına bağlı kalacağım ve majesteleri kral ve veliaht prensine her vakit yardım ve destek olacağım” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Mektupta Prens Hamza’nın, “Memleketin çıkarları her düşüncenin üzerinde kalmalı. her birimiz Ürdün’ü ve ulusal çıkarlarını savunma gayretlerinde kralın arkasında durmalıyız” dediği ifade edildi.

Mahkeme ayrıca, Prens Hamza’nın mektubu Kral Abdullah’ın amcası Prens El Hassan bin Talal ile görüştükten ardindan kaleme aldığını açıkladı.

Kral Abdullah ve Hamza, ölümünden 20 seneden çok tek vakit ardindan sevilen tek figür olarak var olan merhum Kral Hüseyin’in erkek çocukları olarak biliniyor. Kral Abdullah, 1999’da tahta çıktığında Hamza’yı veliaht prens olarak seçti ama beş sene ardindan unvanını art aldı.

PRENS HAMZA YENİ SES KAYDI YAYINLAMIŞTI

Prens Hamza, erkan saatlerde tertemiz tek ses kaydı yayınlamış, özgürlüğünü kısıtlayan rastgele tek karara itaat etmeyeceğini açıklamıştı. Daha önceki Veliaht Prens Hamza, “Tabii ki ‘dışarı çıkamazsın’, ‘tweet atamazsın’, ‘insanlarla iletişim kuramazsın’ dediklerinde itaat etmeyeceğim” ifadesini kullanmıştı. Öte yandan, aralarında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Arap ülkelerinin de bulunduğu Bir hayli memleket Kral Abdullah’a destek verdiklerini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir