Eski Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun 25 milyon liralık mirası 272 kişiye paylaştırıldı-haberi

1936 seneninde ülkemiz güzeli seçilen doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu‘nun ölmeden evvel hazırladığı vasiyatnamede kendisini iki sefer yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi görevlilerine bıraktığı kalıt davası karara bağlandı.

MİRASTAN 272 KİŞİ FAYDALANACAK

İstanbul 15. Asliye haklar Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mirasçı itfaiye erleri ve avukatları hazır bulundu. 18 sene süre gelen davada mahkeme, Sakaoğlu’nun mirasından 272 kişinin faydalanmasına değin karar verdi. Mahkeme aralarında Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun içsel oğlu, avukatı ve itfaiyecilerin de aralarında bulunduğu 272 kişinin kalıttan faydalanacağını açıkladı. Paranın mirasçılar arasındaki paylaşımını ise tereke memurunun yapacağını belirtti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

1909’da dünyaya gelen Mahmure Birsen Sakaoğlu, dört yaşın­da hanelerinde çıkan yangından Fatih İtfaiyesi ekiplerince kurtarıldı. 1936’da ülkemiz güzeli seçilen Sakaoğlu, tıp eğitiminin derhal peşinden kendisi benzeri doktor var olan Mustafa Sakaoğlu ile evlendi. 7 sene ABD’de çalışıp, Türkiye’ye dönen çiftin çocukları olmadı. 1999’da eşini kaybeden Sakaoğlu, Fatih’teki dairesinde yalnız yaşamaya başladı. İlk yangından 83 sene ardindan evinde çıkan yangında tekrar alevler arasında var olan Mahmure Sakaoğlu, tek sefer dahada Fatih İtfaiye ekiplerince kurtarıldı. Sakaoğlu, ölme­den evvel hayat­ta var olan tek ya­kını kardeşi çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli albay Selahattin İzmirli’yi görmeye gitti. ama kardeşi görüşmek istemedi.

Sakaoğlu da 2000 seneninde kendisinin el yazısıyla kaleme aldığı vasiyetnamesinde, bütün esya varlığını kendisini iki sefer yangından kurtaran Fatih İtfaiye Teşkilatı’nda görevli itfaiye erlerine bıraktı. Vasiyetnamesinde; Fatih’teki dairesinin satılmayıp, kirası ile bankada var dolar ve Türk lirası­nın (12 milyon TL) sonsuza dek bankada kalmak şartıyla faizlerinin her üç ayda tek alınarak, Fatih itfaiye erleri­nin müdüründen kapıcısına civarindan aynı miktarda ödenme­sini istedi.

KARDEŞİ VE dört YEĞENİ İTİRAZ ETTİ

Ayrıca içsel erkek çocuğu Mustafa Bakır’a enflasyona göre oto ile geçineceği para­nın tek araya toplanan nema ve kiradan peşin verilmesini istedi. Mahmure Birsen Sakaoğlu, 2003 yılında, 94 yaşında yasama veda etti. Selahattin İzmirli ve dört yeğen, vasiyetnameye itiraz etti. Bu sırada Fatih İtfaiyesi’nde 316 itfaiyeci vasiyetnamenin leh­tarı olmak amaciyla mahkemeye başvurdu. Mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi 263 itfaiyeciyi lehtar saydı. İs­tanbul Asliye haklar Mahkemesi’n­de açılan dava 18 sene sürdü. Bu süreçte davaya dahil var olan kişi sayısı 349’a ulaştı.

Mahkeme, vasiyetnamenin iptali dava­sını reddetti. Yargıtay kararı onadı. Sakaoğlu’nun vasiyetnamesinde ‘Bir kuruş dahi vermeyin’ dediği kardeş Selahattin İzmirli, dava sürerken hayatını kaybetti. Sakaoğlu’nun, bankadaki parası ise, aradan geçen müddette getirisiyle birlikte 37 milyon liraya ulaştı.

Paranın nema meblağı var olan 25 milyon lira, bu erken görülen Tenfiz Davası’ndan çıkan karar ile mirasçı onay edilen isimlere, için oranlarda paylaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir