Eski gelenek geri dönüyor! En değerli tarım ürünlerinden biri olan salep Buca’da tekrar üretilmeye başlayacak-haberi

Bir asama Buca’nın değerlerinden biri var olan ve en pahalı tarımsal ürünler kategorisinde var olan salep imalatı tekrar şaha kalkıyor. Buca Belediyesi‘nin başlattığı kırsal bölgelerde Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi kapsamındaki envanter çalışması neticeninde üretimine karar verilen salebin, Doğancılar Mahallesi’nde yıllar ardindan evvel hasadı yapılacak.

ÜRETİCİNİN GÖZDESİ OLDU

Kurutulmuş vaziyeti şu anda kilogram başına 250 ila 750 liradan satılan salep, 1’e üç veren verimiyle üreticinin de gözdesi oldu. Bölge çiftçisi belediye tarafından saglamak edilen 20 bin salep yumrusunu dikerek çok randımanlı ve bol kazançlı bu ürüne yöneldi. Tarımsal hizmetler müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmanın kısa müddette köyler kisminda yaygınlaştırılması hedeflenirken, üretici de maksimum randiman amaciyla uzmanlarca bilgilendirildi.

PAZAR ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Buca Belediyesi, katma kıymetli yapısıyla üreticiye ahenk gösteren ücret istikbal sağlayacak salebin yaygınlaştırılması amaciyla ahenk gösteren sektör çalışmalarına da hız kattı. Buca Belediyesi memleket genelindeki kooperatiflerle yaptığı müzakere ve iş birliktelikleri neticeninde üreticiye alım garantisi verdi. Bölge halkı başta olmak üzere Bucalı gençlere tarımla istihdam kapısı oluşturma hedefiyle yapılan çalışma, aynı zamanda tarımsal alanların üretimle değerlendirilmesini sağlayacak.

KENTTEKİ İŞSİZLİĞE DE ÇARE OLACAK

Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma projesi ile alakalı bilgi veren projenin mimarı Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca’mız şu vakit 600 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte ilçelerinden tek tanesi. aynı zamanda toy nüfusumuz çok fazla. Biz de Buca Belediyesi olarak gençlerimizin geleceği amaciyla istihdam ile alakalı çalışmalar yaptık. Kırsal bölgemizde beş adet cennet benzeri köyümüz var. ülkemiz genelinde yaptığımız kooperatif görüşmeleri neticeninde Buca’da tekrar salep ekimi başlattık. Belediyemiz öncülüğünde üreticiye salep yumruları dağıtımı gerçekleştirerek katma kıymetli ürünlerin üretimini başlattık. Katma kıymetli ürünlerimiz sayesinde kent işsizliğini de engellemeyi hedefledik. Buradaki üreticilerimizin istikbal ele geçirmesi tabiki önceliğimiz ama kent işsizliği amaciyla de gençlerimizi tarıma yönlendirmeyi hedefliyoruz. Belki de Buca’mızda dahada evvel var var olan ama şu vakit yoğunluğunu yitirmiş ürünlerimizi ekip, gençlerimize tertemiz iş imkanları oluşturacağız, tarımımızı ilerleteceğiz. İşsizlik azalacak, istihdam artacak, ihracatımız artacak. Her konuda ülkemize katkı sunmuş olacak” diye konuştu.

“TARLALAR BETONA DEĞİL, ÜRETİME AÇILSIN”

Belediye olarak üreticiye her alanda destek vermeye ayni ritimde devam edeceklerini belirten reis Kılıç, kırsalda arazisi var olan hemşehrileri üretime katılmaya çağrı etti. reis Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkenin toprakları dünyanın en randımanlı toprakları. Bu topraklarda her şeyi ama her şeyi yetiştirebiliriz. Bu manada vatandaşlarımız da çok istekli ve hevesli. Burada Yalnızca üretimle değil, pazarlama kısmıyla da tek çalışma yürüttük. Her aşamada belediyemiz üreticimize destek olacak. Bu aşamadan ardindan Buca’mıza has ürünlerle bu çalışmayı bütün kırsal bölgemizde ayni ritimde devam ettireceğiz. Biz kararlıyız; sürdürülebilir tarımı yerelden başlayarak bütün ülkemize yayacağız. bendeniz buradan bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum; burada toprağınız varsa gelin bu toprakları işleyin. Bu topraklar dünyanın en randımanlı toprakları. İlerleyen vakitlerde tek dönüm yerin dahi çok ehemmiyeti olacak. bütün hemşehrilerimizi, ellerindeki tarlalarını betonlaşmaya değil, tarıma açmaya çağrı ediyorum.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir