Eski eşini satırla kafasına vurarak öldüren katile “canım” mesajı gerekçesiyle tahrik indirimi-haberi

Anaokulunda aşçı olarak çalışan iki bebek annesi Ayşe Tuba Arslan, 24 sene evli kaldıktan ardindan boşandığı Daha önceki eşi Yalçın Özalpay tarafından 2019 senesi ekim ayında, Odunpazarı ilçesindeki Atatürk Bulvarı’nda başına satırla vurularak, ağır yaralandı. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde rehabilitasyon gören Arslan, 44 vakit ardindan hayatını kaybetti. Katil zanlısı Özalpay ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“BEN ÖLÜNCE Mİ destek EDECEKSİNİZ?”

Olayın derhal peşinden yapılan incelemede Ayşe Tuba Arslan’ın üç sefer uzaklaştırma kararı aldığı Daha önceki eşi Yalçın Özalpay hakkında, birinde ‘Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?’ ifadesi bulunan 23 değişik arzuhal verdiği alana çıkmıştı. ile alakalı ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istemiyle dava açılan Yalçın Özalpay, geçen temmuz, yakalanmis yargılandığı Eskişehir 3’üncü Ağır karar Mahkemesi’nce, ‘tasarlayarak, canavarca hisle ve işkence çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış hayat boyu mapus cezasına çarptırdı. Ayrı olarak iyi durum ve haksız tahrik indirimi de uygulanmadı.

CEZA 24 YILA İNDİRİLDİ

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi ise maznun Yalçın Özalpay’a ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verirken, cinayeti ‘haksız tahrik’ altında işlediğine hükmederek, cezayı 24 seneye indirdi. 2’nci karar Dairesi’nin maznun Yalçın Özalpay ile alakalı verdiği kararın gerekçesi de alana çıktı. maznun lehine ‘haksız tahrik indirimi’ tatbik edilen kararda mahkeme, “Somut olayda sanığın, aldatıldığını öğrenmesiyle boşanma davasının ayni ritimde devam ettiği süreçte maktulü öldürme kararı aldığı, bu kararında sebat gösterdiği, boşanma davasının bitmesinden kısa tek vakit sonra, maktulün sadakat yükümlülüğüne ters davranışlarının yarattığı tahrikin tesiri altında bu kararı adina getirmek amaciyla olay bugünü beraberine aldığı satırla maktulü öldürdüğü saptanmakla tasarlamanın sübuta erdiği kanınına varılmıştır” denildi.

“‘CANIM’ DİYE HİTAP ETMESİ SAVUNMALARI DOĞRULAR”

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci karar Dairesi kararında, Eskişehir’de tur şirketi sahibi var olan S.E. adli erkekle Ayşe Tuba Arslan’ın HTS kayıtları ve iletilerin incelendiği belirtilerek, “Temmuz 2017 tarihinden 24/08/2018 tarihine civarindan çok sayıda karşılıklı arama ve mesajlaşmasının bulunduğu, aşçı yardımcısı olarak anne okulunda çalışan maktulün akrabalık ilişkisi, iş ilişkisi benzeri hiçbir bağlantı var olmayan tur sahibi S.E. adli bay şahısla bu denli yoğun iletişim kurması ve bu iletişimlerin tek bölümünün uygun olmayan gece geç saatlerde yapıldığının tespit edilmesi, S.E. adli kişinin göndermiş olduğu iletide aralarındaki samimiyeti gösterir şekilde maktule ‘canım’ diye hitap etmesi de sanığın savunmalarını doğrular niteliktedir” ifadelerine yer verildi.

ETKİ-TEPKİ DENGESİYLE TAHRİK İNDİRİMİ

Mahkeme maznun ile alakalı haksız tahrik indirimini uyguladığı kararla alakalı de İzdivaç etme birliğinin hukuken sona ermesine civarindan sanığa karşı sadakat yükümlülüğü var olan Ayşe Tuba Arslan’ın bu yükümlülüğe ters davrandığını belirterek, “Bir şekilde değişik erkeklerle aldatma şeklindeki süreklilik gösteren ve vakte dağılan davranışları ile evvel haksız hareketi gerçekleştirdiği, bu şekilde olayların başlangıcına neden olduğu, aldatılma olgusunu öğrenmesi üstüne sanığın maktule baz alinarak tehdit, perişan laf ve yaralama suçlarıyla alakalı mahkumiyetle sonuçlanan dosyalara mevzu eylemlerini gerçekleştirdiğinin saptanması karşısında, tahrikte etki-tepki dengesi gözetildiğinde maznun ile alakalı haksız tahrik hasebiyle minimum hadden indirim yapılmasına karar verildi” denildi.

SON KARARI YARGITAY VERECEK

Ayşe Tuba Arslan serisinin avukatları İstinaf Mahkemesi’nin 24 senelik mapus cezasıyla alakalı olarak Yargıtay’a itirazda bulundu. yakalanmis maznun Yalçın Özalpay ile alakalı kararı Yargıtay verecek.

23 FARKLI DİLEKÇESİ alana ÇIKMIŞTI

Ayşe Tuba Arslan’ın üç sefer uzaklaştırma kararı aldığı Daha önceki eşi Yalçın Özalpay ile alakalı birinde ‘ben ölünce mi yardım edeceksiniz?’ ifadesi bulunan 23 değişik arzuhal vererek şikayetçi olduğu alana çıkmıştı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Engin Özmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.