Ermenistan’da Rusya’nın yapamadığını ABD yaptı! Darbe girişimiyle ilgili net tavır-haberi

Azerbaycan tarafından Karabağ Savaşı’nda hatri sayilir büyüklükte tek mağlubiyete uğrayan Ermenistan‘da olaylar durulmuyor. Aylardır istifası istenen ve protesto edilen Başbakan Paşinyan, bu erken ordu tarafından “Görevdeki yöneticilerin tesirsiz idaresi ve dış politikadaki ağırbaşlı yanlislar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi. Oluşan vaziyetle hemfikir var olan Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin istifasını istek ediyor” ifadeleri ile istifaya çağrı edildi. Paşinyan ise bu bildiriyi vuruş girişimi olarak nitelendirdi ve halktan demokrasiye sahip çıkmalarını istedi. bütün bu gelişmelerin derhal peşinden gözlerin çevrildiği Rusya, olayları Ermenistan’ın dahil mevzusu olarak tanımlarken, ABD, “Ordu siyasete karışmamalı” reaksiyonunu gösterdi.

RUSYA: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Ermenistan ile yakın ilişkileri hasebiyle gözlerin çevrildiği Rusya’dan olaylara ilişkin, “Ermenistan’daki gelişmeleri Kaygıyla takip ediyoruz. ama yaşananlar, Ermenistan’ın dahil meselesidir. Anayasal çerçevede kalınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

ABD: DEMOKRASİYİ DESTEKLİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise Kremlin’in aksine, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerini siyasete “müdahale etmemeleri” ile alakalı uyararak, “Tüm tarafları sakinimli olmaya ve rastgele şiddet bulunan eylemden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. Price, “Devletlerin silahlı kuvvetlerinin dahil siyasete müdahale etmemesi gerektiği şeklindeki esas demokratik ilkeyi bütün taraflara hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

RUS FÜZELERİNE SUÇU ATMIŞTI

Öte istikametten ülkenin nihayet günlerdeki münakaşa konusu var olan İskender füzeleri ile alakalı Rusya’nın Paşinyan’a tepkili olduğu argüman edilmişti. Paşinyan, Karabağ yenilgisinin sorumluluğunu üzerinden atmak için, Rus yapımı var olan İskender füzelerinin savaşta aslında işe yaramadığını söylemişti. 45 hergün savaşta bunları kullandıklarını, randiman alamadıklarını ve ama yüzde 10’unun düştüğü noktada infilak ettiğini duyuru eden Paşinyan’ın bu izahlarının derhal peşinden ordunun istifa talebi açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir