Erdoğan’ın sözlerine vatandaştan yanıt: Hayal dünyasında yaşıyorlar-haberi

Kamera: Sinan TUNÇ

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart’ta, bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden yaptığı açıklamada, “Gelişmiş memleket vatandaşlarının dahi İkinci hayat Savaşı’ndan beri görmedikleri, bilmedikleri, alışkın olmadıkları ücret artışları, enflasyon ve mahsul kıtlığıyla karşı karşıya oldukları tek dönemde ülkemiz tekrar müspet istikamette bunlardan ayrışıyor. Sıkıntıların tabiki farkındayız ama asıl odaklanmamız, bakmamız, yönelmemiz koşul olan yerin ülkemizin önünde duran fırsatlar olduğuna içtenlikle inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zirve yapan hayat pahalılığıyla ugras eden ve geçinmek amaciyla Sanki harp veren vatandaşlar, Erdoğan’ın bu sözlerine katılamadıklarını belirtiyor. Yaşadıkları zorluklardan misal veren yurttaşlar, Türkiye’nin ahenk gösteren ücret olarak içinde bulunduğu vaziyeti “sefalet” olarak değerlendiriyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Beşiktaş’ta yurttaşa mikrofon uzattı, “İktidar sözcüleri hayat pahalılığı açısından Türkiye’nin gelişmiş ülkelerden dahi müspet ayrıldığını ayrıldığını savunuyor. Sizce de öyle mi?” diye sordu. Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“NERESİNİN müspet AYRILDIĞINI SÖYLESİNLER”

Uğur Taşçı: “Olumlu olarak neresi ayrılıyor, onu da söylesinler. Şu vakit müspet olarak bendeniz hiçbir şey göremiyorum. bu erken ‘olumlu’ olması amaciyla en basitinden ülkedeki akaryakıt zamlarının belli tek seviyede olması lazım veyahut çok dahi olsa tutarlı tek seviyede olması lazım. mesele bendeniz çamaşır işiyle uğraşıyorum, deterjan alıyorum, aldığım kişiye, ‘1 ton deterjan lazım’ diyorum. ‘Ben sana bu deterjanı veririm ama ödemeyi ne vakit yapacaksın?’ diyor. ‘1-2 ayin ardindan yapacağım’ diyorum, hep öyle yapıyoruz. Satıcı bu sefer diyor ki, ‘O vakitki dolar kuruna bakarız.’ Ticaretle uğraşan tek insan olarak bendeniz müspet istikametini göremiyorum. (Türkiye’nin ahenk gösteren ücret olarak içinde bulunduğu vaziyeti nasıl değerlendiriyorsunuz?) Sefalet olarak görüyorum ben.”

“ONLAR DÜNYAYI GEZİYOR, BİZ MEMLEKETİMİZE BİLE GİDEMİYORUZ”

Nurcan Karakış: “Hayır değil maalesef. ahenk gösteren ücret durum çok kötü. (Gelişmiş Avrupa ülkeleri) Onlar dahada iyi, biz kötüyüz. Onlar Türkiye’ye gelip gezebiliyorlar ama biz gezemiyoruz. Memleketimize dahi gidemiyoruz şu anda. yakit desen almış başını gidiyor. Ekmek desen öyle. Her şey yani… ülkemiz bitti. (Neden bu vaziyete geldik sizce?) İyi yönetemiyorlar herhalde…”

“EKONOMİ MEZUNUYUM, ÖYLE DEĞİL”

Yekta Korkut: “Ben 1992 ekonomi mezunuyum, öyle değil. Türkiye’nin ahenk gösteren ücret olarak içinde bulunduğu durum karanlık. Söylenecek çok şey var da, çok konuşmak istemiyorum…”

“GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Oğuzhan Duru: “Tamamen düş dünyasında yaşıyorlar. Hiç öyle tek şey yok. Hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Çok hatri sayilir büyüklükte tek karmasa hakim. İmkanı olsa her biri yurtdışına gidecek… her biri gitmek istiyor. Beyin göçü var. vaziyetler çok vahim.”

“BU vaziyete GELMEMİZİN tek SEBEBİ İKTİDARIN VURDUMDUYMAZLIĞI”

Zübeyir Aksan: “Hayır öyle değil. İktidar kendine göre Bir takım şeyler söyleyebilir ama bu erken Türkiye’de işsizlik meselesi var, emeklinin minimum fiyatın altında aldığı tek ücret var, istikbal dağılımının bozuk olduğu tek sistem var, hak ile alakalı sıkıntılar var. Bunlar varken başka ülkelerden müspet olarak ayrıldığımız nasıl söylenir ya? Sizce doğru tek şey mi? benim düsünceme göre değil. Türkiye’nin bu vaziyete gelmesinin tek nedeni iktidarın vurdumduymazlığıdır.”

“ENFLASYONA BAKTIĞIMIZ vakit HER ŞEY ORTADA”

Songül Eren: “Katılmıyorum kesinlikle. Zira enflasyona baktığımız vakit her şey ortada. Bunu konuşmaya dahi neden duymuyorum. Enflasyon olmuş kaç? Dışarıda içtiğim tek içeceğin ücreti tek liraysa şu vakit dört Lira oldu. Sizce bu mantıklı mı? Mantıklı bulmuyorum.”

Vatandaş tuşlu telefona geçiyor İlginizi Çekebilir Vatandaş tuşlu telefona geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir