Erdoğan, Biden ile görüşmesine günler kala 20 büyük ABD şirketiyle Türkiye’ye yatırımları görüşecek-haberi

İngiliz haber ajansı Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çarşamba bugünü ABD‘nin önde gelen 20 hatri sayilir büyüklükte şirketinin üst düzey yetkililerle tek araya gelip Türkiye’ye yatırım yapılmasını görüşeceğini açıkladı.

Haber ajansına konuşan üç değişik kaynak, bu müzakerenin Haziran ayında gerçekleşmesi tasarilanan Biden-Erdoğan görüşmesi döneminden evvel de ağırbaşlı tek ehemmiyete sahip olduğunu aktardı.

“BIDEN VE ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ İÇİN HAZIRLANDI”

26 Mayıs’ta konferans görüşmesi şeklinde gerçekleşecek ve Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi, TOBB ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Odalar Birliği’nin katılacağı toplantı ile alakalı bilgi veren tek kaynak, “Bu müzakere 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Zirvesi esnasında tasarilanan Biden ve Erdoğan görüşmesi amaciyla hazırlandı” yorumunu yaptı.

“AMACI ileti VERMEK”

Reuters’a ismini vermeden İzah yapan sektörden tek yetkili, “Bu müzakerenin emeli Biden ile surat yüze müzakereden evvel ABD’li şirketlerin nabzını yoklamak, ön çalışma yapmak” dedi. Bu yetkili, “Ankara, hemide memleket içinde ayni vakitte da beynelmilel arenada Türkiye’nin mühim tek müsterek olduğunu vurgulamak istiyor” dedi.

“HERHANGİ BİR BİLGİ PAYLAŞILMAYACAK”

Yarın gerçekleşecek doruğa Microsoft ve Netflix‘ten temsilcilerin katılacağı belirtilirken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Odalar Birliği Sözcüsü, “Bu müzakere hususi olacaktır ve kayıt altına alınmayacaktır. Dolayısıyla bu müzakereden rastgele tek ayrinti paylaşılmayacaktır” dedi.

“ERDOĞAN SORULARI YANITLAYACAK”

Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan tek başka görevli de, “Bazı şirketlerin üst düzey yöneticileri ve CEO’ları da müzakereye katılacak. Görüşmede Erdoğan’ın tek konuşma yaparak, Türkiye’de yatırım ve iş yapış şekilleriyle alakalı sualleri yanıtlaması bekleniyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir