Erdoğan, Biden görüşmesinde çevirmenlik yaptığı için eleştirilen Kavakçı’nın kızıyla ilgili konuştu: Trump da Biden da Fatma’yı övdü-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın hasebiyle ara verilen milletvekilleriyle istişare toplantısının ilkini Bir gün evvel parti genel merkezinde gerçekleştirdi, takriben 60 mebus ve parti yöneticisiyle kahvaltılı toplantıda buluştu.

Yeni anayasa ile alakalı kısa değerlendirmede bulunan Erdoğan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden ile görüşmesinde Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab’ın çevirmen olarak görevlendirilmesine baz alinarak eleştirilere de evvel kez cevap verdi.

TRUMP İLE var olan GÖRÜŞMEDE DE YER ALMIŞ

Erdoğan’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ile NATO Zirvesi’nde evvel kez surat yüze yaptığı görüşmede çevirmen olarak Kualalumpur Büyükelçisi ve Daha önceki Fazilet Partisi mebus Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab’ın tercüman olarak görevlendirilmesine baz alinarak muhalefetin eleştirileri olmuştu. Erdoğan, Abusahanab’ı çok iyi İngilizce bilmesi hasebiyle seçenek ettiğini belirtirken, Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump’la görüşmesinde de aynı isminin görev aldığını, tek hatırasını da anlatarak şöyle açıkladı:

“TRUMP DA BIDEN DA FATMA KIZIMIZDAN ÖVGÜYLE SÖZ ETTİ”

“Fatma kızımız, Trump döneminde de benim tercümanım olarak tek toplantıya katılmıştı. O vakit Trump bana, Fatma kızımızın İngilizceye çok hakim olduğunu iletti ve nerede öğrendiğini sordu. bendeniz de ‘Teksas’ta’ deyince sayın Trump, ‘Ben de Teksaslıyım. Teksas aksanını her biri bilmez. Her liderin dile hakimiyeti var olan emin tek tercümanı olması gerek’ dedi.

Aynısını Biden da söyledi. Başka bir deyişle Sayın Trump da Biden da, Fatma kızımızın İngilizcesinden övgüyle laf ederken, kutlama ederken bizimkiler burada başörtülü vesaire diye eleştirdiler.”

“GÖRÜŞMELER, TUTUNAK İLE KAYIT ALTINDA”

Erdoğan, resmi müzakerenin kayıtlara girmediği eleştirilerinin de haksız olduğunu belirterek, bütün görüşmelerin tutanakla kayıt altına alındığını ifade etti.

MİLLETVEKİLLERİNE KİTAP HEDİYE ETTİ

Toplantıda milletvekillerine, Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın kaleme aldığı ve 15 Temmuz 2016’daki vuruş girişimini laf eden “Asırlık Gece” kitabı armağan edildi. Erdoğan tek sonraki günlerde görüşmelerini başka mebus gruplarıyla sürdürecek.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir