En rahat makinist! 150 km hızla giden treni bırakıp, tuvalete gitti-haberi

Japonya’dan gelen haber, duyanları hatri sayilir büyüklükte şaşkınlığa uğrattı. 150 kilometre hızla giden tek treni kullandığı öğrenilen makinist, tuvaletinin gelmesi üstüne treni bırakarak, tuvalete gitti. Makinistin kokpiti boş bıraktığı ise trenin tek dakikalık gecikmesinin araştırılması esnasında alana çıktı. Gecikmenin nedenini bulmak amaciyla görüntüleri izleyen şirket yetkilileri, 150 kilometre hızla giden treninin tek müddetliğine kendisinin haline bırakıldığını gördü.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA YAPILDI

Central Japan Railway isimli işletmeci şirketten yapılan açıklamada, 36 yaşında olan operatörün geçen Pazar bugünü erken 08.15 sularında tek vagon görevlisinden kendisinin yerini almasını isteyerek 160 yolcusu bulunan trenin kokpitini takriben üç dakika süreyle terk ettiğinin tespit edildiği bildirildi. Olayın Shizuoka eyaletindeki Atami istasyonu ile Mishima istasyonu arasında gerçekleştiği kaydedilirken, kısa müddetliğine sürücünün yerini alan ve şimendifer kullanma lisansı olmayan vagon görevlisinin bu süre zarfında treni yönetim etmeyerek Yalnızca sürücü koltuğunda oturduğu belirtildi.

“TRENİ DURDURARAK GECİKMESİNİ İSTEMEDİM”

Sürücünün yokluğunda kademeli olarak yavaşlayarak yola süre gelen ve aciliyetli vaziyetlerde otomatik olarak durabilen nihayet teknoloji trende yaşanan olay, şirketin şimendifer rotasındaki tek dakikalık gecikmeyi ayrım ederek kokpit görüntülerini incelemesiyle alana çıktı. Sürücü ise, şirket içi soruşturmada evvel olarak karın ağrısı hasebiyle ne olduğunu hatırlamadığını söyledi. Koltuğu vagon görevlisine devretme nedenini müdafaa eden sürücünün “Treni durdurarak gecikmeye kapı aralamak istemedim” dediği öğrenildi.

DİSİPLİN CEZASI UYGULANACAK

İşletmeci şirket olayın derhal peşinden özür dilerken, kaidelere ters mevzubahis eylemin Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı’na bildirildiğini açıkladı. Öte istikametten şimendifer operatörü ve vagon görevlisine karşı düzen cezası uygulanacağı öğrenildi.

BİRKAÇ DAKİKALIK GECİKMELER BİLE BÜYÜK ELEŞTİRİ ALIYOR

Hızlı trenler de dahil olmak üzere Japonya’daki demir yolu hizmetleri çok güvenlik standartları ve dakik operasyonları ile biliniyor. ani çok dakikalık gecikmeler dahi işletmeci şirketlerin medyada eleştiri oklarının hedefi olmasına neden oluyor.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir