“En önemli babalık görevi çocuğun geleceğine sahip çıkmak”-haberi

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) desteği ile “Babayım” kampanyasını yasama geçiriyor. Kampanya, babaları çocuğun ihtiyaçlarını anlamaya, acele yaşta İzdivaç etme risklerini bilmeye ve çocuğun geleceğine sahip çıkmaya çağırıyor. Çocukların her biçimde ihmal ve istismardan korunmasında esas aktörler olarak babaların rolü ve önemine dikkat çeken iletişim çalışmalarının yanı sıra; eğitimler, farkındalık seminerleri, toplantılar ve geniş kapsamı geniş tek müdahale programı yürütülüyor.

Türkiye’de her 10 kız çocuğundan 1’inin nişanlanma, evlenme, hamile kalma veyahut anne adayi olma nedenleriyle eğitimini bıraktığını belirten AÇEV Babalık Çalışmaları Direktörü Hasan Deniz, “Babaların çocuklarıyla geçirdikleri vakit ve kurdukları ilişki, çocukların hemide zihinsel ve fiziki gelişimini ayni vakitte da yasamsal ve duygusal kapasitesini etkiliyor. bu yüzden AÇEV olarak, tek babanın hayatındaki en mühim babalık görevinin, çocuğunun geleceğine sahip çıkmak olduğunu söylüyoruz. Eğitimlerin, babalarda yarattığı davranış farklığı ve çocuklarıyla ilişkilerine müspet katkısı en hatri sayilir büyüklükte motivasyonumuz. bütün babaları bu konuyla alakali mesuliyet almaya ve ‘Babayım, çocuğumu acele yaşta evlendirmem.’ demeye çağırıyoruz” dedi.

Erkeklere baz alinarak gerçekleştirilen Farkındalık Toplantıları ve cemiyet Bilgilendirme Seminerleri ile de AÇEV; 18 şehirde iki bin 500 babaya ulaşarak bebek yaşta acele ve zorlukla evliliklerin ferdi ve yasamsal etkileri, hukuki karşılıkları ve tedbire yolları ile alakalı bilinç oluşturmak amaciyla çalışıyor.

Abdülkerim Kalyoncu, Trabzon, AÇEV alan Danışmanı

15 yaşında tek akrabasıyla evlendirilmiş ve üç çocuğu Özürlü doğmuş tek yakınım bana şöyle dedi: “Şu anki aklım olsa bu evliliğin karşısına geçerdim ama o asama yapamadık. Bundan ardindan ne benim ailemde ne de etrafımda bunun benzeri tek evliliğin yaşanmaması amaciyla her şeyi yaparım.”

Yasin Küçükbaki, Trabzon, Berber

Artık çocuğunu acele yaşta izdivaç ettirmeyi düşünen babalar bunu cemiyet önünde çok rahatça söyleyemiyorlar, bunun yanlış olduğunun onlar da farkındalar.

Hasan Çakır, Bergama, mahalli Oluşumlar Temsilcisi

Uzaktan tek akrabamın söylediklerini unutamıyorum. “Ben de 15 yaşında olan kızımı evlendirecektim yakın zamanda, şimdi düşünüyorum da ani çok sene dahada beklemek, kızımın karşısındaki insanı tanımasını sağlamak dahada iyi olacak” dedi.

  • baba
  • proje

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir