Ekvator’da ölçülen ‘süper soğuk fırtına’ eksi 111 derece ile sıcaklık rekoru kırdı-haberi

Aralık 2018 seneninde Ekvator‘un güneyinde ABD’ye ait Noaa-20 uydusu tarafından kaydedilen sisteme ait yapılan araştırma Wisconsin-Madison Üniversitesi tarafından üç sene ardindan yayımlandı.

REKOR SEVİYE

Yayımlanan rapora göre Pasifik Okyanusu’nun batısında oluşan bu tropik fırtınanın en yukarısında sıcaklık değeri yoksun 111 derece olarak ölçüldü. uzman olanlar mevzubahis değerin rekor tek düzey olabileceğine dikkat çekti.

HAVA AKIMI ÇOK KUVVETLİ

Uzmanlar sema akımının çok kuvvetli olduğunu ifade ederken, atmosferin en asagi tabakasına (troposfere) ulaşması ile çoklukla düzleştiğini ve örs benzeyen tek şekle büründüğünü dile getirdi.

HER KİLOMETREDE 7 DERECE SOĞUYOR

Oxford Üniversitesi’nden Simon Proud, bu vaziyete ‘overshooting top’ isimi verildiğini, bulutun tepe noktasının Tropopoz tabakasını aştıktan ardindan bu yükseliş esnasında her kilometrede 7 derece soğuduğunu belirtiyor.

Proud, üç sene evvelki örnekte Tropopozu aşan bulutun, 13 – 14 derece dahada soğuk olduğunu ifade etti. Meteorolojistler, bu sıra dışı vaziyette Bir takım ek faktörlerin katkıda bulunduğunu değerlendiriyor.

“OLDUKÇA ŞANSLIYIZ”

Son üç senede yaşanan eş fırtınaların sayısının, ondan evvelki 13 yılla eş olduğu gözlemlendi. Soğuk sema fırtınalarının dahada çok tehlike yarattığı değerlendirilirse bu rasat önem kazanıyor. Oxford Üniversitesi’nden Simon Proud, “Şanslıyız ki bu fırtına hiçliğin ortasında yaşandı” derken yaşanabilecek tehlikeye işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir