Ekmek teknelerini 30 yıl sonra karşılarında görünce gözyaşlarını tutamadılar-haberi

İzmir’in Buca kazasinda yaşayan 73 yaşında olan Yavuz Karslı ve 69 yaşında olan Davut Karslı, 1982-1993 yılları arasında Kars’ın Sarıkamış kazasi Çamyazı köyünde minibüsçülük yaptı. 1993 seneninde Karslı kardeşler, aileleri ile birlikte İzmir’e göç etme kararı aldı ve çok sevdikleri minibüslerini satmak zorunda kaldı. Aradan yıllar geçti; Yavuz Karslı’nın erkek çocukları Tarık, Ensar ve Mehmet Karslı, baba ve amcalarına iyi tek sürpriz hazırlamak istedi. uzunca uğraşlar neticeninde Fiat 50NC model aracı bulan kardeşler, renginden üzerindeki yazıya civarindan minibüsün birebir aynısını yaptırdı. Yavuz ve Davut Karslı, yıllar evvel satmak zorunda kaldıkları araçlarını tek anda karşılarında görünce hatri sayilir büyüklükte tek şaşkınlık yaşadı. vakitte yolculuk yaptıklarını hisseden Karslı kardeşler, his dolu anlar yaşadı. O sırada gsm telefonu kamerası ile çekilen görüntülerde, Bir takım aile bireylerinin ağladığı da görüldü.

“HERKESİN BU MİNİBÜSLE BİR ANISI VAR”

Baba ve amcalarına yaptıkları sürprizi laf eden Yavuz Karslı’nın erkek çocuğu Tarık Karslı, “Babam ve amcamın aldığı araç köydeki evvel arabalardan biriydi. 1993 seneninde Kars’tan İzmir’e göç ederken minibüsü satmıştık. Aklımızda hep minibüsün aynısından almak vardı ama tek türlü aynı modeli bulamıyorduk. ardindan tek şekilde aracın aynısından bulduk. Babam ve amcamın üç ay memlekette kaldığı tek sırada Daha önceki fotoğraflara bakıp minibüsün tıpa tıp aynısını yaptık. ardindan aracı ani bire onların karşısına çıkardık. iyi tek sürpriz yaptık. Çok duygulandılar. Bu minibüsle Kars’a da gittik. Köyde aracı gören her biri çok şaşırdı. Köydeki insanlar, ‘babamın cenazesi bu araçla götürüldü’, ‘benim annemin düğün arabası bu araçla oldu’, ‘bu araçla mücadelelere giderdik’ dedi. her biri minibüsle alakalı tek hatırasını anlattı” dedi.

ESKİ FOTOĞRAFLAR, MİNİBÜSÜN İÇERİSİNE ASILDI

Minibüsün aynı modelini bulmak amaciyla bütün Türkiye’yi aradıklarını söyleyen Tarık Karslı, “En nihayetinde al renkte olanını Kemalpaşa kazasinda bulduk. Hem de aracı satın aldığımız kişi, bu araç evvel arabası olduğu amaciyla rengini değiştirmeme şartını koştu. Noter satışını yaptıktan ardindan rengini değiştirmek istediğimizi anlayıp ‘siz ellemeyin, hangi renk istiyorsanız bendeniz yaptıracağım’ dedi. Arabanın fotoğraflarına bakarak rengini değiştirdik, üstüne Çamyazı köyünün ismini yazdırdık, plakasını değiştirdik, içerisine de Daha önceki resimleri astık” diye konuştu.

“RÜYA GÖRDÜĞÜMÜ SANDIM”

Amca Davut Karslı da, “Ağabeyimle geçen sene memlekete gitmiştik. Kurban Bayramı’na tek vakit kala İzmir’e döndük. Çocuklar bize kurban keserken sürprizleri olduğunu söyledi. ardindan tek baktık ki Tarık, korna çala çala 30 sene evvelki aracımızla geliyor. Aracı en nihayet 1993 seneninde görmüştük. O vakit düş gördüğümü sandım. her birimiz başına toplandık, duygulandık. Minibüsü uzunca yıllar ağabeyimle birlikte işlettik. Bu araçla çok kar-kış gördük, çok meşakkat yaşadık. Aracı sattığımızda çok üzülmüştük” sözlerine yer verdi.

“ÇOK DUYGULANDIM”

Baba Yavuz Karslı ise “Ben duygusal biriyim. Minibüsü görünce kendimi tutamadım. Bu araçta düğünler, dernekler yapıldı, doğum yapanlar oldu, Ne yazık ki ölenler de oldu. O günlere döndüm. tek vakit tek kadını doğuma götürmek amaciyla araca bindik. Doğum tek türlü olmamıştı. Arabada ebeler de vardı. Bu minibüsle yola koyulduk. Beni yolda ani çok sefer doğum olacak diye durdurdular ama doğum Daha olmamıştı. En nihayetinde tek sefer dahada durduk ve o sırada tek kız çocuğu doğdu. O anda soğuğu da unuttuk, hatri sayilir büyüklükte tek mutluluk yaşadık. Yıllar ardindan yeğenime kız isteneceğini duyduk. İşte bizim minibüste doğan o kız çocuğu şu vakit bizim gelinimiz. O vakit bu aracı görünce bu nedenlerle çok duygulandım. Şimdi bu aracı kaybedersek bizde hatri sayilir büyüklükte boşluk olur. Zira kendisinin aracımızın birebir aynısı olmuş” ifadelerini kullandı.

Yavuz Karslı’nın erkek çocuğu Ensar Karslı da, minibüsün maketi üstüne çalıştığını, bittiği vakit babası ve amcasına armağan edeceğini belirtti.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir