Dünya’ya düşecek dev roketle ilgili keyifleri kaçıracak harita! İstanbul ve Ankara da risk altında-haberi

ABD müdafaa Bakanlığı sözcülerinden Mike Howard, Çin‘in 29 Nisan’da ulusal feza istasyonunun çekirdek modülünü fırlatırken kullandığı Long Marck 5B tipi roketin kontrolden çıktığını ve hafta sonu yeryüzüne düşmesinin beklendiğini açıklamıştı. Howard, roketin dünyanın hangi noktasına düşeceğinin çarpmaya ama ani çok saat kala olasılık edilebileceğini aktarmıştı. 22 tonluk roketin Bir takım bölümlerinin kontrolden çıktıktan ardindan atmosferde yandığı ama Bir takım parçalarının yerleşim alanlarına düşme ihtimali olduğu belirtildi.

TÜRKİYE DE RİSK ALTINDA

İrtifa kaybeden ve saatte 27 bin kilometre hızla yörüngede ‘dolaşan’ roketin düşme ihtimali bulunan ülkeler arasında ülkemiz de var. Roketin net hangi noktada yeryüzüne çarpacağı şu anda bilinmese de 41 derece şimal ve 41 derece cenup paralelleri arasındaki tek noktaya düşeceği belirtildi. mevzubahis enlemler arasında İstanbul ve Ankara‘nın yanı sıra New York, Sydney, Pekin, Madrid benzeri şehirler de bulunuyor. uzman olanlar roketin tek yerleşim birimine düşme ihtimalinden laf ederken tek istikametten da bunun çok düşük tek olasılık olduğunu ve rastgele tek hasar beklemediklerini söylüyor.

ÇİN SESSİZ KALIYOR

Çin mevzu hakkinda sessizliğini koruyor. Çin mahalli medyasında konuya ait tek habere yer verilmezken, resmi kurumlardan da rastgele tek İzah gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir