Dünyanın gözü Donbas’ta! Rusya ve Ukrayna arasında tansiyon yükseldi, çıkan çatışmada 2 asker öldü-haberi

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Donbas kisminda Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş neticesi iki Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği bildirildi. Açılan ateş neticesi girilen çatışmada yaralanan iki askere evvel müdahalenin olay yerinde yapıldığı, dahada ardindan derhal sevk edildiklerini hastanede bütün müdahalelere karşın kurtarılamadığı belirtildi. Tansiyonun yükseldiği alanda Ukrayna ordusu, ayrılıkçıların açtığı ateşe karşılık veriyor.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

2014’ten bu yana Rusya ve Ukrayna arasında süre gelen çatışmalarda Rusya yanlısı ayrılıkçıların ağırlıkta olduğu Donetks ve Lugansk şehirlerini dahil kismina alan Donbas kisminda bugüne civarindan çok sayıda Ukraynalı asker ve sivil hayatını kaybetti.

RUS ORDUSU UKRAYNA SINIRINDA

Geçtiğimiz günlerde yasamsal medyada ve Ukrayna basınında bulunan haberlere göre, Rusya 2014 seneninde işgal ettiği Donbas bölgesindeki gerçekleştirdiği tatbikattan ardindan dört bin askerden oluşan 28 taburluk birliği Rusya’ya art çekmek adina Ukrayna sınırlarına gönderdi. Rusya’nın kışkırtıcı hareketi sonrası Ukrayna hükümet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Donbas bölgesine ait harp ve barış konularını iki maddeye ayırmak istiyorum. Çatışmalar yılbaşından beri ayni ritimde devam ediyor. Yalnızca sene evvel aylarında 20 ölü, 57 yaralımız var. başka mevzu da Rusya’nın askeri varlığını Ukrayna sınırlarında arttırması. Askeri tatbikatlar ve hududa asker yığmalar Rusya’nın adeti haline geldi. Bu şekilde riskli ortam oluşturarak barış görüşmelerine de etki etmeyi amaçlıyorlar. Biz her vakit provokasyonlara hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Rusya’ya bağlı 28 askeri taburun “tatbikat” bahanesiyle Ukrayna sınırlarına konuşlandırıldığını duyurmasıyla gözler tek sefer dahada Ukrayna-Rusya hududuna çevrildi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir