Dünya ticaretini bekleyen büyük tehlike! Karaya oturan gemi nedeniyle Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir-haberi

Yaklaşık dört futbol sahası (400 metre) uzunluğunda ve 59 metre genişliğinde var olan 20 bin konteyner taşıma kapasiteli, 220 bin tonluk geminin kurtarılması amaciyla römorklar ve iş makineleriyle çalışmalar üçüncü gününe girdi. Panama bandıralı Ever Given isimli gemi, Çin’den Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na giderken karaya oturmuştu.

ŞİMDİYE civarindan KARAYA OTURAN EN BÜYÜK GEMİ

1869’da açılan, senede 19 bin geminin kullandığı, Asya ile Avrupa arasındaki en kısa deniz yolu var olan 193 kilometre uzunluğundaki kanalın kapanması hasebiyle beynelmilel piyasalarda Bir gün evvel petrolün ücreti yüzde dört artmıştı. hayat ticaretinin takriben yüzde 12’si, Akdeniz’ı Kızıldeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor. 2018’de inşa edilen ve Evergreen Marine isimli Tayvan şirketi tarafından işletilen Ever Given’ın Süveyş Kanalı’nda şimdiye civarindan karaya oturan en hatri sayilir büyüklükte gemi olduğu belirtiliyor.

GEMİ TRAFİĞİ OLUŞTU

Mısır Hükümeti, Bir takım gemileri kanalın Daha önceki koluna yönlendirirken geçiş yolunun iki tarafında 150 civarindan geminin beklediği haber veriliyor. Bu gemilerin petrol, oto parçası ve başka tüketim malzemeleri taşıdığı söyleniyor.

“DEV BİR BALİNA GİBİ”

Geminin yüzdürülmesi amaciyla salı sabahından beri sekiz römork çalışıyor, iş makineleri de geminin altındaki kumu kazıyor. Boskalis isimli gemi kurtarma şirketinin CEO’su Peter Berdowski, ellerindeki verilerin Ever Given’ın alttaki kumun çıkarılarak yüzdürülmesinin imkansız olduğunu gösterdiğini belirterek bu vaziyette kargonun boşaltılması gerekebileceğini söyledi. İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesine göre Berdowski Hollanda Televizyonu’na açıklamasında, “Bu, koşullara bağlı olarak haftalar sürebilir. Karaya vuran dev tek balina gibi. Kumun üzerinde muazzam tek ağırlık var” dedi.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir