Duma onayladı: Rusya’daki yabancı haber kuruluşları kapatılabilir-haberi

Rus parlamentosunun asagi kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının derhal peşinden Batılı ülkelerin Rus hükümet havadis kuruluşlarının bürolarını kapatmasının derhal peşinden Rusya’daki yabancı havadis kuruluşlarının “düşmanca davranması” vaziyetinden savcılara mevzubahis havadis kuruluşlarının bürolarını kapatma yetkisi veren yasayı onayladı.

Yasa tasarısına göre, kapatılan yabancı havadis kuruluşlarına bağlı gazetecilerin akreditasyonları da iptal edilecek.

“YASA DIŞI OLARAK ne türlü DURDURULDUKLARINI GÖZLEMLEYEBİLİYORUZ”

Duma milletvekilleri tasarıya ilişkin, “Mevcut jeopolitik durumda, kitle iletişim araçları toplumun bilgi vaziyeti üzerinde tek etki aracı haline geldi” dedi. Rus mebus Andrey Lugovoy onaylanan kanun tasarısı ile alakalı yaptığı açıklamada, “Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı eylemlerine aynı şekilde karşılık verebileceğiz. Gerçeklerden korktukları amaciyla nihayet iki ayda batılı ülkelerde yayın yapan Rus medya kuruluşları kategorik olarak sağduyuya ters ve kanun dışı olarak nasıl durdurulduklarını gözlemleyebiliyoruz” dedi.

Lugoyov ayrıca, bu kanun tasarısına göre başsavcı ve yardımcılarının bu medya kuruluşlarının yayın lisanslarını geçersiz kılma veyahut lisanslarını feshetme hakkına sahip olduğunu da hatırlattı.

PUTİN’İN İMZASI GEREKİYOR

Duma tarafından evvel okumada onay edilen kanun tasarısı, savcılık tarafından kapatılan havadis kuruluşlarının makalelerinin veyahut başka materyallerinin dağıtılmasını da yasaklıyor. kanun tasarısının yürürlüğe girmesi amaciyla Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde onaylanması derhal peşinden da Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Öte istikametten geçtiğimiz mart ayında Putin, Rus ordusu ile alakalı maksatlı olarak “sahte” haberler yayanlar ile alakalı 15 seneye civarindan mapus cezası veren tek yasayı imzalamıştı.

'Ukrayna-Rusya Savaşı' hasebiyle Macaristan'da OHAL duyuru edildi İlginizi Çekebilir ‘Ukrayna-Rusya Savaşı’ hasebiyle Macaristan’da OHAL duyuru edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir