Dükkanlarda kapanların tükendiği Avustralya’da dev farelerin istilası ile mücadele sürüyor-haberi

Dev boyuttaki fare istilasına karşı Avustralya‘da uzmanlar, ne yapılabileceğini tartışıyor. Farelere karşı agu kullanılması, çevredeki her şeyi de öldürmüş olacak. Öte yandan, yılanlar ise fare bolluğundan dolayı bu sene rekor kilolara ulaşmışlar. Ne yapılabileceğine değin cevapları, Canberra Times gazetesinden Steve Evans yanıtları araştırdı.

“YAPIŞKANLI TUZAK EN GADDAR YÖNTEM”

Bir arkadaşım bundan evvelki nihayet fare istilasını Daha hatırlıyor. tertemiz cenup Galler bölgesinin kuzeyindeki Dubbo’daki evini basmışlar. Yüzlercesi, kapıların altından, çatılardan, nereden yollar bulursa içeri giriyor ve ulaşılamayacak deliklerde ölerek ve pislikleriyle iğrenç tek koku yayıyorlardı.

Arkadaşım bunun için gaddar tek metot var olan yapışkanlı tuzakla karşılık veriyor. Fareler üzerinde yapışkanlı kağıda bastıklarında tek dahada kaçamıyor, o da onları tek kovaya atıyordu. Çıkardıkları seslerin Daha kulağından gitmediğini anlatıyor. Şu anda süre gelen istila karşısında da yurttaslar her biçimde hayali güç ugras yolunu deniyor.

DÜKKANLARDA fare KAPANI TÜKENDİ

Dükkanların çoğunda ticari fare kapanları tükenmiş olduğundan her biri kendisinin icatlarını geliştiriyor. Biri suyla doldurduğu tek kovanın kenarlarını bitkisel yağla sıvamış, suyun üstüne de fıstık ezmeli tek yem koymuş. Fareler fıstık ezmesine dayanamadıkları amaciyla kovanın kenarına tırmanıp oradan felaketlerine düşüyorlar. O arada ev yapımı metot ve tuzak tarifleri paylaşılıyor.

“UNA ALÇI KARIŞTIRINCA ÖLÜYORLAR”

Canberra’dan arabayla kuzeye üç saat mesafedeki Canowindra’dan temizlik işçisi Sue Hodge, “Una alçı karıştırınca eninde nihayetinde ölüyorlar ama bendeniz görebildiğim tek yerde can vermesini istiyorum ki ölüsünü atabileyim” diyor. bu sebeple kapan kullanmayı seçenek ediyor. Ama Bir takım çevik farelerin yemleri nihayet lokmasına civarindan temizleyip yakalanmamayı muvaffak olduğunu da anlatıyor.

Bazı rençperler koca nakliye konteynerlerini kapana dönüştürmüş. yüzlerce fareyi konteynerin tek tarafından içeri konan yeme çekiyorlar ve başka uçtaki su dolu hatri sayilir büyüklükte küvette boğulmalarına yollar açacak tek düzenek kuruyorlar. ama bu çok çaba istek eden tek iş olduğu benzeri fare sayısı çok fazla olduğu amaciyla yoksun kalıyor. O nedenle bazıları agu kullanmaktan yana.

ZEHİR tüketimi DOĞAL yasamsal ÖLDÜRÜYOR

Yeni cenup Galler Eyaleti hükümeti istek üstüne çiftçilere “fare napalmi” olarak tanımlanan bromadiolon isimli kimyasal madde kullanımı amaciyla 50 milyon Avustralya doları (27 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları) meblağında fon belirleme etti. ama bu agu de fareyle birlikte doğal çevredeki her şeyi zehirliyor ve ekosistemi mahvediyor.

Fareleri 24 saat içinde öldüren bu zehrin tesiri aylarca ayni ritimde devam etmekte ve zehirlenen hayvanlar başka hayvanlar tarafından da yendiği amaciyla doğal hayatın besin zincirine giriyor. bu yüzden Avustralya federal hükümetinin Pestisitler ve baytar İlaçları Dairesi bu zehrin Bir takım bölgelerde kullanımı amaciyla yapılan başvuruları reddetmeye başladı. Onun adina tertemiz çözümler öneriliyor.

YILANLAR BU YIL dahada ŞİŞMAN

Avustralya ulusal Üniversitesi’nden Dr. Gavin Smith, tabiatta normal olarak fareyle beslenen yılanların iyi tek çözüm olabileceğini söylüyor. Bunun doğal sürecin desteklenmesi olacağını düşünüyor.

Ama bu doğa arkadaşı çözümün de tek meselesi var. Yılanlar Zati bu işi halihazırda yapıyor. Hem de yılanların fare bolluğu sebebinden bu sene her vakitkinden dahada kilolu oldukları da bildiriliyor. ama fareler bunun için karşın çoğalmayı sürdürüyor.

Fareler nihayet vakitlerde Avustralya’da kuraklığın bitmesi ve şiddetli yağışlarla tarımsal ürünün çok varlıklı olması hasebiyle hatri sayilir büyüklükte tek hızla çoğalıyor. Ekin dolu tarlalar fareler amaciyla varlıklı sofralar demek. Ve doğal yılanlar amaciyla de.

“FARE BOLLUĞU, TEKNOLOJİNİN taraf SONUCU” İDDİASI

Fakat tek başka neden dahada var. Bu da belli tek süre tarımda kullanılan teknolojinin ilerlemesinin tek taraf sonucu. tarım teknolojisi geliştikçe toprak gittikçe dahada yoğun tek şekilde kullanılıyor. Tohum ekme makinaları artık öylesine faal ki tohumları birbirine Yalnızca ani çok milimetre mesafeyle, Hem de geçen sene ürününün saplarının arasından dikilebiliyor.

Dolayısıyla tarlanın tekrar ekilebilmesi amaciyla artık tek evvelki ününün saplarının kaldırılması dahi gerekmiyor. Bu durum fareler -ve dolayısıyla yılanlar- amaciyla mükemmel oluyor. Bu da ilerlemenin maliyetlerinden biri.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir