DSÖ’den korkutan uyarı: Salgının sonlanması için önümüzde çok uzun bir yol var-haberi

Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre‘nin Cenevre sehrindeki merkezinde video konferans yoluyla medya toplantısı düzenledi. fiziki mesafe, maske, el hijyeni, havalandırma, test, temas takibi, izolasyon ve karantina benzeri önlemlerin Kovid-19’a karşı işe yaramaya ayni ritimde devam ettiğini belirten Ghebreyesus, “Ancak milletçe sıhhati önlemlerinde ve bunların uygulanmasındaki baş karışıklığı, kayıtsızlık ve tutarsızlık, bulaşmaya kapı aralıyor ve hayatlara esya oluyor” dedi. Ghebreyesus, hayat genelinde Bir hayli ülkede, kanıtlanmış milletçe sıhhati önlemleri ve kuvvetli sistemlerle virüsün denetim altına alınabileceğinin görüldüğünün altını çizdi.

“SONU OLMAYAN KAPANMALARA KARŞIYIZ”

DSÖ’nün ‘sonu olmayan kapanmalara’ karşı olduğunu belirten Ghebreyesus, “Biz de toplumların ve ekonomilerin tekrar açıldığını ve yolcu ve ticaretin tekrar başladığını görmek istiyoruz. ama şu anda Bir hayli ülkede yoğun bakım üniteleri dolup taşıyor ve yurttaslar ölüyor. Bu Tamamiyle önlenebilir” değerlendirmesinde bulundu.

“İYİMSER OLMAK ÇOK BİRÇOK NEDENİMİZ VAR”

Ghebreyesus, Kovid-19’un grip olmadığını tek sefer dahada tekrarlayarak şunları kaydetti:

“Genç, sıhhatli yurttaslar öldü. yasamda kalanlar amaciyla ise bu enfeksiyonun uzunca vadeli neticelerini net kestiremiyoruz. Bu salgının bitmesi amaciyla çok uzunca tek yollar var. ama iyimser olmak amaciyla Bir hayli nedenimiz var. sene evvel iki ayında olay ve ölü sayılarındaki düşüş, bu virüs ve varyantlarının durdurulabileceğini gösteriyor.”

Kaynak: Anadolu ajansı / Bayram Altuğ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir