Doğal gaz ve elektriğe neden zam yapıldı? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tane tane anlattı-haberi

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Habertürk’te Kübra Par’ın moderatörlüğünü yaptığı Açık ve Net programına konuk oldu.

“DIŞ PİYASALARDAKİ FİYATLARA MARUZ KALIYORUZ”

Kübra Par, bakanimiz Dönmez’e herkesin heyecan ettiği doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların nedenini sordu. “Enerjide dışa bağımlıyız” ifadeleriyle cevap veren bakanimiz Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendiniz üretmediğiniz sürece dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalıyorsunuz, bu sebeple zam geliyor. tek de doğal kurdaki değişiklikleri de üstüne koyduğunuzda yansıması bu şekilde oluyor. Türk ekonomisiyle alakası yok. Zam yapılacak tarihler mevzuata göre planlanıyor.”

“BARAJLARDA SU AZALINCA HİDROLİK ELEKTRİK SEVİYEMİZ DÜŞÜYOR”

Elektrik zammıyla alakalı açıklamalarını sürdüren bakanimiz Dönmez, “İçinde bulunduğumuz sezon çok kurak geçiyor. Kuraklıkla ne alakası var diyeceksiniz, barajlarda su miktarı azalınca hidrolik akım seviyemiz düşüyor. Hidrolikten ele geçirdiğimiz akım miktarı düşünce, bu açığı mecburi olarak termik santrallerle kapatıyorsunuz. Termik santraller de doğal gaz benzeri ithal.” dedi.

ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞAL GAZA YÜZDE 12 ZAM YAPILMIŞTI

Elektrik fiyatlarında tek Temmuz’dan bu yana bütün abone gruplarına yüzde 15 zam yapılırken, doğal gaza da yüzde 12 zam gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.