Diyanet, bakanlıklara yazı gönderdi: Şehirler arası otobüslerde mola saatleri namaz vakitlerine göre belirlensin-haberi

Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na şehirler arası otobüs seyahatlerinde mola düzenlemesi yapılması ve değerlendirilmesi amaciyla ve tek ova gönderdi.

Sabah’ta bulunan habere göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Vatandaşlarımız tarafından şehirler arası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak amaciyla uygun tek vakit ayrılması ile alakalı Başkanlığımıza yoğun talepler gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

Erbaş, şunları kaydetti:

“Anayasamızın 24. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesi, İnsan Hakları global Beyannamesi’nin 18. maddesine göre herkesin düşünce, kalp ve inanç özgürlüğüne; dinini veyahut inancını, tek başına veyahut topluca ve kamuya açık veyahut hususi olarak öğretme, uygulama, kulluk görev etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır.

MOLALARIN NAMAZ VAKİTLERİNE GÖRE BELİRLENMESİ İSTENDİ

Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen mevzubahis talepler doğrultusunda şehirler arası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere uygun tek vakit ayrılması ile alakalı Bakanlığınızca yapılabilecek düzen etmelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla istek ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.