Dışişleri ve AKP’den Mescid-i Aksa’daki olaylarına kınama-haberi

Dışişleri Bakanlığı Mescid-i Aksa’da kulluk görev eden Müslümanlara müdahale edilmesini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Filistin’de, başta Cenin olmak üzere değişik şehirlerde İsrail güvenlik güçleri tarafından biri bebek olmak üzere toplaminda yedi Filistinlinin ölümüne neden verilmesini ve bu erken kulluk görev amaciyla Mescid-i Aksa’da bulunan Müslümanlara müdahale ederek yaralanmalara yollar açılmasını onay edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz” dendi.

“GERİLİMDEN DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Açıklamada “Bölgede nihayet vakitlerde yükselen gerilimden derin kaygı duyuyoruz. özellikle bu duygulu dönemde, Mescid-i Aksa’nın durum ve maneviyatına baz alinarak tahrik ve tehditlere destur verilmemesinin ehemmiyetini tek sefer dahada vurgulamakta yarar görüyoruz. vakalarda hayatını kaybeden Filistinli sivillere Allah’tan rahmet, yaralananlara aciliyetli şifalar diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

AKP’DEN MESCİD-İ AKSA ÇAĞRISI

AKP genel reis Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabı üzerinden saldırıyı kınayan tek İzah yaptı.

Çelik paylaşımında “İsrail güvenlik güçlerinin bu erken Mescid-i Aksa’da Müslümanlara müdahalesi onay edilemez. Biri bebek yedi Filistinlinin can vermesine yollar açan bu eylemleri şiddetle kınıyoruz.

Mescid-i Aksa’nın statüsüne ve maneviyatına dönük saldırılar ve tehditler hiçbir şekilde onay edilemez. beynelmilel toplumu Mescidi Aksa ile alakalı sorumluluğunu adina getirmeye çağırıyoruz.

Hadiselerde hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize ulu Allah’tan rahmet, yaralılara aciliyetli şifalar diliyoruz.

Cumhurbaşkanımızın sık sık vurguladığı benzeri kalıcı barış ve istikrarı desteklemeye ayni ritimde devam edeceğiz.

İki devletli çözümü, barış ve istikrarı tehdit eden her biçimde şiddete karşıyız” ifadelerine yer verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir