Denizdeki çekilme endişelendirdi; uzmanından açıklama geldi: Korkulacak bir durum yok, mevsimsel-haberi

Bakırköy, Florya, Silivri, Caddebostan sahillerinde yaşanan ve geçtiğimiz hafta 5-6 metreyi bulan çekilmeyle alakalı konuşan Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi güven Özdemir, “Özellikle Silivri, Bakırköy, Florya, Büyükçekmece ve Caddebostan sahillerinde çekilmeler görüyoruz. Bahar aylarında çok normal. Tahminen mayıs ayı sonlarına civarindan görmeye de ayni ritimde devam edeceğiz. Korkulacak tek durum yok. Deprem habercisi olduğu düşüncesi yanlış” diye konuştu.

NEDENİ METEOROLOJİK HADİSELER

Dr. Öğretim Üyesi güven Özdemir, çekilmenin mevsimsel tek durum olduğunu söyledi. Özdemir, “Dünyamızın değişik bölgelerinde ayrım zamanlarda, mevsimlerde denizde çekilme ve yükselmeler görülmektedir. Çoğunlukla bu olay meteorolojik hadiselerin neticeninde alana gelmektedir. En mühim öğe rüzgar, atmosfer basıncı ve sema sıcaklığıdır. Bu etkenlerin yanı sıra çekilmenin görüldüğü bölgelerde topografik arazi yapısı, bitki örtüsü, ormanlık alanlar, şehirleşme, hararet adalarının varlığı da tesirli olacaktır. Sıraladığımız özellikler hasebiyle bölgemizdeki Marmara Denizi’nde çekilme bariz olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.

“MAYIS AYI SONLARINA civarindan GÖRMEYE DE ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

Mayıs ayı sonuna civarindan sık sık bu görüntüyle karşılaşılacağını belirten güven Özdemir, “Burada özellikle Silivri, Bakırköy, Florya, Büyükçekmece, Caddebostan sahillerinde çekilmeler görüyoruz. Bahar aylarında çok normal. Tahminen mayıs ayı sonlarına civarindan görmeye de ayni ritimde devam edeceğiz. Korkulacak tek durum yok. zerzele habercisi olduğu düşüncesi yanlış. Ülkemizi etkileyen sema basınç sistemleri bu yüzey suyunun çekilmesinde mühim oyun oynamıştır. Başka bir deyişle doğu Akdeniz merkezli alçak basıncın ve doğu Avrupa kökenli, Balkanlar’da, Trakya’da tesirli var olan çok basıncın tek haftaya yakın alanda kalması vaziyetinde şimal Marmara bölgesinden ve Eğe bölgesine doğru esen Başka bir deyişle poyraz, yıldız, karayelin şimal Ege denizinden cenup Ege denizine doğru akmasında veyahut çekilmesinde hatri sayilir büyüklükte oyun oynamaktadır. elbette bu su çekilmeleri denize sahili var olan beldelerin sığlığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. sema basınç sistemlerinin o bölgelerdeki sürelerinin uzunluğuna bağlı olarak farklılık gösterir” ifadelerini kullandı.

GÖRENLER TEDİRGİN OLDU

Sahillerdeki çekilmeyi görenler ise endişelerini dile getirdi.Taner Çakır, “Denizde çekilme varsa tehlikeli. Her şeye alamet. Zati havalar da çok perişan gidiyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Sonumuz kötü. 5 – 6 metre oluyor ara ara. O vakit dahada kötü. Suların çekilmesi depremin habercisidir. Öyle diyoruz hep. Bu durum bizi endişelendirdi. her birimiz burada yaşıyoruz. İstanbulluyuz. Allah yardımcımız olsun” dedi.

“ENDİŞELENİYORUZ, KORKUYORUZ BAZEN”

Sular çekildiğinde teknede sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen denizci Fırat Bey, “Çoğu vakit su çekiliyor. 5 metre 10 metre çekildiği oluyor. Şu anda da çekilmiş durumda. zerzele alameti olabilir. Biz ona inanıyoruz. Endişeleniyoruz. Korkuyoruz Başka bir deyişle bazen. Teknedeyken denizden çıkamıyoruz bazen. Çıkarken etkiliyor bizi” diye konuştu. Vahap Topal ise, “Devamlı biz burada olduğumuz amaciyla bunu hep yaşıyoruz. Çekilir. Poyraz olduğu vakit dahada çok gider deniz. Lodos olduğu vakit belli tek süre dahada istikbal bu tarafa doğru. Poyraz olduğu vakit biz buradaki taşları çıkarıp örebiliyoruz yani. Burada kolayca geziyoruz” şeklinde konuştu.

“15-20 GÜN ÖNCE YÜRÜYEBİLİYORDUK BURADA”

Adem Sipahi de, “15-20 vakit evvel yürüyebiliyorduk burada. Aşağı yukarıya 6-7 metre şu vaziyetten içerideydi. Sebebini bilmiyorum. Bu istikametten rüzgar estiği vakit kışın çekiliyor. Hem de dalgalar geldiği vakit yola civarindan gelebiliyor. tespit edecek vakitlerde da çekilmeler oluyor. 8 -10 metreye civarindan çekiliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir