Delta varyantının vurduğu Endonezya’da oksijen yetersizliği nedeniyle 63 kişi yaşamını yitirdi-haberi

Dünyanın en kalabalık 4. ülkesi Endonezya‘da yükselen seyahatler ve nihayet derece bulaşıcı var olan Delta mutasyonu, olay sayısını arttırdı. Her vakit 25 binden çok tertemiz vakanın kayda geçtiği ülkede, sağlık sistemi çökmenin eşiğine geldi. Java Adasındaki Sardjito Hastanesi’nden yapılan açıklamada, oksijen yetersizliği hasebiyle 63 hastanın hayatını kaybettiği bildirildi.

HASTANE AÇIKLAMA YAPTI

Ölümlerden günler evvel dahada çok oksijen kaynağı arandığı, ama Cuma gününden beri hastaneye müracaat eden Kovid-19 hasta kisi sayısında patlama yaşanmasıyla bütün stokların acele tükendiği, sektör gününe civarindan sıkıntının sürdüğü aktarıldı.

CAN KAYBI 10 KAT ARTTI

Endonezya hükümeti mevzubahis facianın derhal peşinden oksijen üreticilerinden hastanelere baz alinarak oksijen tedarikine öncelik vermelerini istedi. Ayrı olarak yapılan açıklamada, ülkedeki can kaybı sayısının Mayıs ayının başından bu yana 10 kat arttığı vurgulandı.

HASTALAR onay EDİLEMİYOR

Batı Java bölgesindeki Bandung şehrinde de iki hastane, oksijenlerinin tükendiğini ve aciliyetli tedaviye ihtiyacı var olan tertemiz hastaları hastanede onay edemediklerini duyurdu. başka Bir takım şehirlerde de hastanelerin önlerinde çadır kurulduğu belirtildi.

“ENDONEZYA FELAKETİN EŞİĞİNDE”

Öte yandan, Endonezya hükümet Başkanı Joko Widodo, bakanların ve sağlık uzmanlarının tavsiyeleri üstüne yükselen vakalara karşı üç Temmuz’dan 20 Temmuz’a civarindan olabilitesi çok olacak şekilde Java ve Bali adaları amaciyla geniş çaplı aciliyetli durum Kovid-19 kısıtlama kararı aldığını duyurmuştu. beynelmilel Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ise geçtiğimiz hafta, ülkenin “Kovid-19 felaketinin eşiğinde” olduğu ile alakalı ikazda bulunmuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir