Dehşete düşüren görüntülere soruşturma izni yok-haberi

Denizli’de hayvanseverlerin ısrarlı takipleri tek skandalı alana çıkardı. geçen sene AKP’li Sarayköy Belediyesine ait belli tek süre hayvan barınağına giden hayvanseverler burada korkunç görünüm ile karşılaştı.

Video ve resim çeken hayvanseverler sıhhatli köpeklerin, can vermiş ve bedeni çürümüş tek köpek ile aynı yerde tutulduğunu, dışkılarının temizlenmediğini, tek köpeğin bakımsızlıktan kemiklerinin sayılır vaziyete geldiğini, sıhhatli hayvanlarla hastalıklı hayvanların tek arada tutulduğunu, Bir takım köpeklerin hapsedildiğini belirledi.

Görüntülerin yasamsal medyada yayınlanmasının derhal peşinden Denizli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar harekete geçti.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ

Komisyon üyesi avukatlar Neylan Özlem Pelek ve Ömer Kağan Çelik hayvanseverlerden gelen görüntüleri delil olarak göstererek Sarayköy Cumhuriyet Başsavcılığına hatali ilaninda bulundu. Savcılık yeteri civarindan kuşku oluştuğu gerekçesi ile Sarayköy Kaymakamlığından sorumlu baytar ile alakalı tahkikat açılması amaciyla destur istedi.

Fakat kaymakamlık geçen sene Ağustos ayında savcılığa gönderdiği yazıda ‘İddiaların sübuta ermediği kanısı oluştuğunu’ belirterek tahkikat desturu vermedi. İzmir Bölge İdare Mahkemesine yapılan itiraz sonrasında kaymakamlığın kararı kaldırılarak tahkikat izninin verilmesi istikametinde karar alındı.

SAVCILIK YENİDEN SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bu gelişmeden ardindan savcılık olayla alakalı tertemiz tek tahkikat başlatarak sorumlular ile alakalı hatali ilaninda bulundu. Savcılık iddianamesinde hayvan barınağında baytar hekimin hiç bulunmadığı, hayvanların açlık ve susuzluğa terk edildiğini, çürüyerek ölmelerine neden verildiğini işaret etti. Savcılık sorumlu baytar hekimin Türk karar Kanununun 53’ncü maddesi uyarınca güvenlik tedbirine hükmolunması isteginde bulundu.

“KÖPEKLERİ BARINAKTAN ÇIKARIP DÖVÜŞTÜRÜYORLAR”

Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar ise ihbar dilekçelerinde dahada ağır durumların yaşandığına işaret etti. Pelek ve Çelik dilekçelerinde barınakta hukuka ters fiiller gerçekleştiği istikametinde veriler aldıklarını belirterek, hayvanların genel vaziyetinin çök perişan olduğuna işaret etti.

Avukatlar dilekçelerinde Ayrı olarak baytar hekimin barınakta bulunmadığını, köpeklerin açlık ve susuzluğa terk edildiğini, Bir takım köpeklerin odalara hapsedildiğini, hapsedilen tek köpeğin öldüğünü, hayvan dışkılarının temizlenmediğini, barınaktaki ilaç ve yiyeceklerin akım olmaması hasebiyle bozulduğunu belirtti.

Avukatlar aldıkları duyumlara göre hayvanların barınaktan kaçırılarak dövüştürüldüğü ve işkence yapıldığını da argüman etti. Bir takım hayvanların kemiklerinin sayılır vaziyette zayıf oldukları da dosyada yer aldı. Olayın şahitleri da eş vaziyetlerden yakıntı etti.

BELEDİYE BARINAĞI KAÇAK ÇIKTI

Avukatlar Ayrı olarak belediyeye ait hayvan barınağının kaçak olduğunu da argüman etti. Barınağın bu yüzden akım alamadığı kaydedildi. Şüpheli baytar doktor de ifadesinde barınağın ‘geçici bakımevi’ olduğunu, ruhsatlı barınak statüsüne sahip olmadığını, Yalnızca aciliyetli müdahale gerektiren vaziyetler amaciyla kurulduğunu söyledi.

Sarayköy Belediyesi savcılığa gönderdiği yazıda hayvan barınağı denilen yerin barınak vasfına sahip olmadığını bildirdi. Mahkeme tarafından atanan bilirkişi de bakım evinin ruhsatı olmadığını ve bakanlık desturu olmadığını saptadıkları istikametinde rapor hazırladı.

PELEK: HER ŞEY SOMUTLAŞTIRILMIŞ DURUMDA

Süreci SÖZCÜ’ye laf eden Denizli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukat Neylan Özlem Pelek,

“Geçen sene gelen ihbar ve görüntüler üstüne komisyon olarak çalışma başlattık. Hayvanseverlerle görüştük. Bakımevi ile alakalı fazlaca bilgiye ulaştık. Savcılığa hatali ilaninda bulunduk. Savcılık da araştırdı, bilirkişi analiz yaptı. Burada tek sıkıntı olduğunu gördü.

Savcılık kaymakamlıktan sorumlu baytar doktor ile alakalı tahkikat desturu istedi. Hukuka ters şekilde bu destur verilmedi. Konuyu İzmir Bölge İdare Mahkemesine taşıdık. Mahkeme talebimizi onay etti ve kaymakamlık kararını kaldırarak tahkikat desturu verdi.

Sonunda davayı açtık.  Dosyada videolar, fotoğraflar ve bilirkişi raporu var. Her şey somutlaştırılmış durumda” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK SORUMLULAR DA CEZALANDIRILSIN”

Barınağın kaçak olduğunu söyleyen Pelek, “Bakanlığın bunları denetlemesi gerekiyor” dedi. Olayın bütün sorumlularının cezalandırılması amaciyla soruşturmanın genişletilmesini istek eden Pelek,

“Veteriner doktor görevini adina getirmiyor ama asıl sorumluların da karar alması gerekir. bu yüzden soruşturmanın genişletilmesi talebimiz olacak. Yalnızca veterinerin değil hakikat sorumluların da cezalandırılmasını istiyoruz. Orada sıhhatli tek barınak yapılmasını istiyoruz. Türkiye’nin hatri sayilir büyüklükte bölümünde barınaklar bu şekilde” diye konuştu.

BİR YIL ardindan eş DURUM

Pelek takriben tek hafta evvel barınakta analiz yaptıklarını ve eş tek durum ile tekrar karşılaştıklarını belirterek,

“Bir hafta evvel barınağa gittim. Aynı durum ayni ritimde devam ediyordu. sıhhatli ve sağlıksız hayvanlar aynı yerdeydi. Yavru ve yetişkinler aynı yerdeydi. Bir takım hayvanların çok ağırbaşlı problemleri vardı, hijyenik tek ortam yoktu.

Ben tek hayvansever olarak umutsuzluğa düşüyorum. özellikle barınaklarda şiddet çok fazla arttı. bütün duyarlı yurttaşları barınaklara gittikçe gördükleri hususları belgelemeye çağırıyorum. İhtiyaç duyulan yerlere ulaştırsınlar” ifadelerini kullandı.

Ankara'da barınak yangını! dört köpek öldü İlginizi Çekebilir Ankara’da barınak yangını! dört köpek öldü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir