Darbeyle suçlanan Tunus Cumhurbaşkanı’ndan dikkat çeken çıkış: 460 iş insanı kamunun 4.8 milyar dolarını çaldı-haberi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da aldığı ve ‘darbe’ olarak nitelendirilen kararlarına değin açıklamalarda bulundu. Said, bu erken televizyonda yayınlanan açıklamasında, 4.8 milyar dolarlık halk parasının yağmalandığını duyurdu.

YAĞMAYA 460 İŞ İNSANI KARIŞTI

Reuters’ın aktardığına göre, yağmada 460 iş insanının dahli olduğunu belirten Said, yağmaya karışanlarla karar kabilinden tek uzlaşıya gideceklerini vurguladı. Said, halk parasının yağmalanmasında bulunan iş insanlarına, ülkenin çeşitli bölgelerinde kalkınma projeleri gerçekleştirme çağrısında bulundu.

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER

Öte istikametten Tunus Cumhurbaşkanı, yolsuzluklara ait dosya ve dökümanları ortadan kaldırmaya çalışanların yargı önüne çıkarılacağını da sözlerine ekledi.

25 Temmuz’da Tunus Cumhurbaşkanı Said; Meclis’in bütün yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, var Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendisinin atayacağı tek başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu. En-Nahda Hareketi, Said’in bu adımını ‘darbe’ olarak nitelendirse de kararlar, tek sıra siyasi partinin desteğini almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.