“Daha fazla yerde tutamadık” diyen Selçuk Bayraktar müjdeyi verdi: AKINCI PT-3 ilk uçuşunu başarıyla tamamladı-haberi

Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, yasamsal medya hesabından konuya ait yaptığı paylaşımda, “Akıncı Prototip-3’ü artık dahada çok yerde tutamadık. bu erken evvel uçuşunu başarıyla tamamladı. Yerde Bir takım ek testlerimiz olacak. Sonrasında da hangara dönecek” izahını yaptı.

“UÇUŞTAN ardindan SİMİDİMİZİ DE ALDIK”

Bayraktar paylaşımında “Bu arada uçuştan ardindan kandil simidimizi de aldık. Berat Kandilimiz kutsal olsun.” ifadelerine de yer verdi.

SİHA’LAR DÜNYANIN TAKİBİNDE

Dünya havacılık ve müdafaa sektörü tarafından alakayla takip edilen Bayraktar TB2 SİHA sisteminin başarısı, Cumhuriyet tarihinde evvel kez gelişmiş tek sema aracı ihracatı yapılmasına da kapı araladı. Böylelikle Türk müdafaa sanayinin en mühim adımlarından biri atıldı. Yapılan anlaşmalar kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’lar, havacılıkta 100 senelik köklü tek geçmişe sahip var olan ve dünyanın en hatri sayilir büyüklükte uçakları var olan Antonov kargo uçaklarını üreten Ukrayna’ya, sonrasında ise Katar ve Azerbaycan’a ihraç edildi.

Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre Baykar’ın gelirlerinin hatri sayilir büyüklükte bölümü yurtdışına yapılan ihracattan elde edildi. İlk ulusal İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2020 seneninde 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla müdafaa sanayii benzeri stratejik tek alanda hatri sayilir büyüklükte tek başarıya imzasini attı. ulusal SİHA’lara alaka duyan Bir hayli ülkeyle de müzakereler ayni ritimde devam ediyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.