Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la davalık olan Barbaros Şansal, 3 ay hapis cezasına çarptırıldı-haberi

İstanbul 52. Asliye karar Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasına tutuksuz maznun Barbaros Şansal katılmadı. Şansal’ı avukatı Efkan Bolaç, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı ise Ela Ezgi Yelmen temsil etti.

“ŞANSAL’IN SÖYLEDİKLERİ perişan laf DEĞİL, AĞIR BİR ELEŞTİRİDİR”

Duruşmada laf alan Şansal’ın avukatı Bolaç, bilirkişi raporunun yoksun ve yanlış olduğunu belirterek, “Müvekkilimin sözü var olan kelime perişan laf olarak alınmıştır. Müvekkilim kadın terzisidir. Bu beyanı yanlış tek şekilde yorumlanmıştır. her biçimde şüpheden ırak kalınarak karar verilmelidir. Müvekkilim söylemiş olduğu sözler olsa olsa ağır tek eleştiridir. netlikle perişan laf bulunan sözler değildir. Beraatini,  ters halde lehine hükümlerin uygulanmasını isteriz.” dedi.

3 AY 22 GÜN HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Yelmen ise şikayetlerinin ayni ritimde devam ettiğini ifade ederek, sanığın cezalandırılmasını istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme, maznun Şansal’ı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçundan üç ay 22 vakit mapus cezasına çarptırdı.

HAPİS CEZASI PARAYA ÇEVRİLMEDİ

Mahkeme, oluşa ve kapsama göre sanığın cezasında yasal ve takdiri tek artırım ile indirim uygulanmamasına karar verirken sanığın adli sicil kaydına göre önceye dayalı mahkumiyeti olduğundan “Hükmün açıklanmasının art bırakılması” maddesinin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti. Sanığın adli sicil kaydına göre önceye dayalı üç aydan çok mapus cezasını gerektirir mahkumiyeti olduğundan mapus cezasının ertelenmesine yer olmadığına karar veren mahkeme, aynı nedenle kısa süreli mapus cezasının kazanç cezasına çevrilmesi benzeri tek yaptırıma çevrilmesine de yer olmadığını kararlaştırdı.

Şansal’ın dahada evvel İstanbul 43. Asliye karar Mahkemesi’nde yargılanıp mapus cezasına cezali edildiğini ve bu cezanın da 7 Kasım 2017’de kesinleştiğini bildiren mahkeme, Şansal’ın tekrarlayan hatali işlediğinden, hükmolunan cezasının mükerrirlere has infaz rejimine göre çektirilmesine, Ayrı olarak mükerrir ile alakalı cezanın infazından ardindan denetimli serbestlik uygulanmasına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Basşavcılığınca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı tarafından Barbaros Şansal ile alakalı hatali ilaninda bulunulması üstüne soruşturmaya başlandığı belirtilmişti.

Şikayet arzuhalinde Şansal’ın, Twitter adli yasamsal paylaşım sitesi üzerinden tek Aralık 2017’de video paylaştığı, bu videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına hücum kastıyla şeref, onur ve onuruna baz alinarak hakaret, hücum ve iftira da bulunduğu ifade edilmişti.

CEZAEVİNDE YATIP ÇIKMIŞTI

Savcılık, hazırladığı iddianamede, Şansal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan iki seneye civarindan hapsini istek etmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı medya Suçları Bürosunca, yasamsal medyadaki paylaşımları hasebiyle Şansal ile alakalı “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan üç seneye civarindan mapus cezasına çarptırılması istemiyle iddia dokümanı düzenlemişti. İddianamenin gönderildiği İstanbul 43. Asliye karar Mahkemesi, evvel duruşmanın 16 Mart’ta yapılmasını ve Şansal’ın tutukluluk halinin devamını kararlaştırmıştı. Şansal, avukatının tutukluluğa yaptığı itirazın onay edilmesi üstüne tahliye edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri hasebiyle modacı Şansal ile alakalı “Türk milletini ve T.C. Devleti’ni alenen aşağılama” suçundan da iki seneye civarindan mapus cezası istemiyle iddia dokümanı hazırlandı. İddianamede, Şansal’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan yargılandığı davanın dosyasıyla birleştirilmesi istemiyle aynı mahkemeye gönderilmiş, mahkemece birleştirme kararı verilmişti. İstanbul 43. Asliye karar Mahkemesi tek Haziran’da verdiği kararında, maznun Şansal ile alakalı Twitter paylaşımları hasebiyle “halkın tek kesimini din, mezhep farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle açılan halk davasında, sanığın üstüne atılı suçu işlediğine değin her biçimde şüpheden ırak cezalandırmaya yeter kati nitelikte delil bulunmadığı gerekçesiyle bu suçtan beraatine karar vermişti.

Sanık Şansal’ın üstüne atılı “Türk milletini ve T.C. Devleti’ni alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 8 ay mapus cezası ile cezalandırılmasını kararlaştıran mahkeme, sanığın duruşmadaki müspet halini dikkate alarak cezanın 6 ay 20 güne indirilmesine hükmetmişti. maznun Şansal’ın cezasını erteleyen mahkeme, denetim süresinin tek sene olarak belirlenmesini ve maznun ile alakalı verilen adli denetim kararının kaldırılmasını kararlaştırmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 2. karar Dairesi, yasamsal medyadaki paylaşımları hasebiyle yargılandığı davada, “Türk milletini ve T.C. Devleti’ni alenen aşağılama” suçundan 6 ay 20 vakit mapus cezasına çarptırılan Şansal’ın cezasını onamıştı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Başak Akbulut Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.