Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan diplomasi trafiği! Draghi ve Merkel’le görüştü-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 7. alışılmış olan hatri sayilir büyüklükte Kongresi döneminden evvel İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile müzakere gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan izaha göre görüşmede, Türkiye-İtalya ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel meseleler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İtalya Başbakanlığına seçilmesi dolayısıyla Mario Draghi’ye tebriklerini iletti. İki memleket arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesinin, müsterek coğrafyanın istikrar ve refahına katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İtalya Üçüncü Hükümetlerarası Zirvesi’ni salgın şartlarının elverdiği en yakın vakitte gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

EKONOMİK İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması hedefine bağlı olduklarını, bu kasıtla özellikle müdafaa sanayiinde yakaladıkları ivmeyi sürdürmek istediklerini dile getirdi. AB’ye tam üyeliğin Türkiye’nin stratejik hedefi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya’nın Türkiye’ye kuvvetli desteğini sürdüreceğine inandığını ifade etti.

GÖÇ KRİZİ

İtalya ve Türkiye’nin göç krizinde Ne yazık ki yalnız bırakıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sığınmacılar ile alakalı adil mesuliyet ve yük paylaşımına gereksinim olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beşinci yılını dolduran 18 Mart Mutabakatı’nın da bu kapsamda güncellenmesi gerektiğini, bunun Türkiye-AB ilişkilerinde oluşturulmaya çalışılan müspet gündemin temelini teşkil ettiğini belirterek, bu çalışmanın vize serbestisi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması dahil bütüncül tek yaklaşımla yapılmasının zaruri olduğuna işaret etti. Türkiye’nin doğu Akdeniz ve Ege’de istikrar ve iş birliğinden yana olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ta egemen eşit iki hükümet arasında iş birliği ilişkisi tesis edilmesini desteklediklerini söyledi.

MERKEL’LE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan izaha göre görüşmede, Türkiye-Almanya ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini geliştirecek adımlar ile bölgesel meseleler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinde diyaloğun ön plana çıkarılmasının müspet yansımalarını hep birlikte gördüklerini, bu atmosferin oluşmasında Angela Merkel’in kişisel katkısının mühim tek oyun oynadığına inandığını ifade etti.

BİRÇOK KONUDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU

Mevcut durumun, Türkiye-AB ilişkilerinin değerini tanimlamak istemeyen aza ülkeler tarafından bozulmaması amaciyla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, su Zirvesine sunulacak raporun müspet gündem istikametinde Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine baz alinarak önerileri objektif ve yapıcı tek nazar açısıyla yansıtmasını beklediğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı’nın güncellenmesi çalışmalarının vize serbestisi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması benzeri unsurları da ele alarak bütüncül şekilde yapılması gerektiğine işaret etti.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER

Türkiye’nin Ege’de ve doğu Akdeniz’de gerilimden değil iş birliğinden yana olduğunu kararlılıkla gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, diyalogun randımanlı şekilde sürdürülmesi amaciyla Yunanistan’ın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

MERKEL’DEN TEBRİK

Angela Merkel görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AK Parti’nin 7. alışılmış olan hatri sayilir büyüklükte Kongresi dolayısıyla tebriklerini iletti.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir