Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB Adalet Divanı’na başörtüsü tepkisi: Önce gitsinler, kipa ile ilgili kararlarına baksınlar-haberi

KKTC ziyareti öncesi İzah yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türk’ünün Ada’da yarım asırdan çok müddettir eşitlik ve hak mücadelesi verdiğini belirtti. Erdoğan, ”Kıbrıs Türk halkı egemen eşitliğe sahiptir. Kıbrıs Türk tarafı dünyaya kimin çözümden yana olduğunu, kimin de çözümsüzlükten nemalandığını tek sefer dahada göstermiştir” dedi.

“İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRMELERİ LAZIM”

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği hak Divanı’nın Almanya‘daki iki ayrı işletmenin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü kısıtlamasını onaylamasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu konudaki tavrımız bellidir. İhtiyaç duyulan izahı da yapmıştık. özellikle hak Divanı, ismini değiştirmesi lazım. Bunun hak Divanı’yla yakından uzaktan alakası yok. Bunların hak Divanı olduklarını delil edebilmeleri amaciyla evvel inanç özgürlüğü nedir, bunu öğrenmeleri lazım.

“ÖNCE KİPA İLE İLGİLİ KARARLARINI GÖZDEN GEÇİRSİNLER”

Bu lafı gitsinler aynen kipa takanlar amaciyla de söylesinler. acep kipayı takanlar amaciyla bu tür tek şey söyleyebilirler mi? İnancının gereğini adina getiren Müslümanlara bunun benzeri tek yakıştırmayı uygulamak ne hak Divanı’nın ne de başka divanların haddi değildir. Önce gitsinler kipa ile alakalı kararlarını gözden geçirsinler.”

Erdoğan’ın açıklamalarından başka satır başları:

“Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir tek istikbal arzu eden bütün taraflara bu tarihi fırsatı değerlendirmeleri istikametindeki çağrımı tekrarlıyorum. Kıbrıs Türk tarafı dünyaya kimin çözümden yana olduğunu, kimin de çözümsüzlükten nemalandığını tek sefer dahada göstermiştir.

“AŞI OLMAYANLAR AŞISINI kati YAPTIRMALI”

Toplu bulunduğumuz mekanlarda netlikle mesafeye ve maske kaidenine çok çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bir gün evvel itibarıyla vefat sayıları da ağırbaşlı manada arttı. Öbür tarafta rakam 7 binleri tekrar yakaladı. Bu bizim amaciyla tehdittir. Bu tehdide fırsat vermemeliyiz. Aşının önünü açmış bulunuyoruz. Aşı olmayanlar aşısını kati yaptırmalı. Sağdan soldan yapılan menfi propagandalara kanmadan aşılarımızı da yaptırmalıyız ki o bizim amaciyla mühim tek teminattır, garantidir. kendisinin aşımızı da allahın izniyle sene sonuna civarindan üretmek suretiyle, aşıda gereksinim veyahut ‘Dışarıdan istikbal mi gelmez mi?’ bunun benzeri tek sıkıntıya girmeden bunu da çözmüş olacağız.”

KİPA NEDİR?

Kipa, inançlı Yahudi erkekler tarafından ananesel olarak başın örtülmesi gerekliliğini adina getirmek amaciyla takılan, kumaştan yapılmış tek başlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir