Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis ile görüştü-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakisi Vahdettin Köşkünde onay etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan izaha göre görüşmede, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine değin konuların yanı sıra güncel jeopolitik gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve beynelmilel meseleler ele alındı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde ülkemiz ve Yunanistan’ın hususi tek mesuliyet taşıdığına işaret edilen görüşmede, iki memleket arasında iş birliğinin artmasının ve müspet gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.

MUTABIK KALINDI

Görüşmede, ülkemiz ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklara rağmen, iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi ile alakalı mutabık kalındı.

Görüşmede, iki memleket arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma doğrultusunda atılacak adımlar da masaya yatırıldı.

EGE meselesi DA ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, ikili ilişkilerde tertemiz tek sayfa açmak hedefiyle Türkiye’nin attığı adımlara değinerek; Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele, illegal göç benzeri konularda da ilerleme sağlama ve ilişkileri dahada ileri tek noktaya taşıma inancını savunduğunu ifade etti.

Sorunların içten ve dürüst tek diyalog yoluyla çözülebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki komşu memleket olarak Yalnızca kriz vakitlerinde değil, her vakit konuşmaları gerektiğini dile getirdi.

YUNANİSTAN hoşnut KALDI

Yunan tarafının ise mevzubahis müzakereden “memnun” olduğu ifade edildi.

Vahdettin Köşkü’nde saat 14.00’te öğle yemeğinde tek araya toplanan liderlerin görüşmesi takriben iki saat sürdü. Yapılan ikili müzakerenin derhal peşinden Miçotakis köşkten ayrıldı. (DHA)

Erdoğan'dan İstiklal Marşı açıklaması İlginizi Çekebilir Erdoğan’dan İstiklal Marşı açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir