Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa’ya saldıran İsrail için İslam ülkeleri ve dünyaya çağrı yaptı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistinlilerin hanelerine baz alinarak saldırılarına karşı, İslam ülkeleri ve bütün dünyayı tesirli şekilde harekete geçmeye çağrı etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İslam ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyayı İsrail’in Mescid-i Aksa’ya, Kudüs’e ve Filistinlilerin hanelerine baz alinarak saldırılarına karşı tesirli şekilde harekete geçmeye çağrı ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“KUDÜS TÜM DÜNYADIR”

Erdoğan, paylaşımında, “Kudüs bütün dünyadır, oradaki Müslümanlar da bütün insanlıktır” başlığıyla şu değerlendirmede bulundu:

“Mukaddes kent Kudüs’ün onurunu, şerefini, izzetini, haysiyetini savunmak her tek Müslüman’ın boynunun borcudur. Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki ibadethanelere ve Müslümanlara baz alinarak her hücum aynı zamanda bizlere yapılmış demektir. Üç dinin kutsallarını barındıran Kudüs’ü vicdansız, ahlaksız, hukuksuz, saygısız saldırılarıyla kirleten zalimlere karşı çıkmak ‘insanım’ diyen her bireyin vazifesidir. İsrail devletinin saldırılarına Suskun kalarak veyahut kayda kıymet tavır alana koymayarak, endirekt şekilde destek veren her biri orada yaşanan zulme ortaktır.”

ERDOĞAN İLK TEPKİYİ yasamsal MEDYADAN GÖSTERDİ

İsrail’in Bir gün evvel akşam Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırmasıyla 205 Filistinli yaralanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasamsal medya hesabından İbranice dahil dört dilde ileti yayınlayıp, “İsrail’in evvel kıblemiz Mescid-i Aksa’ya baz alinarak Ne yazık ki her Ramazan ayında gerçekleştirdiği menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz. ülkemiz olarak her durum ve koşulda Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya ayni ritimde devam edeceğiz” reaksiyonunu gösterdi.

“İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR”

Daha sonraDiyarbakır analari ile iftar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüden İsrail’e pkk terör devleti diyen, “Ramazan ayının nihayet günlerine yaklaşırken evvel kıblemiz Kudüs’ten hemide üzüntümüzü hemide öfkemizi artıran haberler alıyoruz. kalpsiz İsrail, pkk terör devleti İsrail, mukaddesatlarını korumak, binlerce senelik evlerine, yurtlarına sahip çıkmak dışında hiçbir gayeleri olmayan Kudüs’teki Müslümanlara vahşice ve ahlaksızca saldırmaktadır. Kudüs’ün onurunu, şerefini, izzetini, haysiyetini savunmak her tek Müslüman’ın boynunun borcudur. Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki ibadethanelere ve Müslümanlara yapılmış her hücum bizlere yapılmış saldırıdır. Bu saldırının muhatabı İstanbul’da, Diyarbakır’da, Bağdat’ta, Kahire’de, Cakarta’da, Bakü’de, Saray Bosna’da yaşayan Müslümanların her biridir. dahada da önemlisi, üç dinin kutsallarını barındıran Kudüs’ü vicdansız, ahlaksız, hukuksuz, saygısız tavırlarıyla kirleten zalimlere karşı çıkmak ‘İnsanım’ diyen her bireyin vazifesidir. İsrail’in saldırılarına Suskun kalarak veyahut kayda kıymet tavır alana koymayarak endirekt şekilde destek veren her biri orada yaşanan zulme ortaktır.” reaksiyonunu gösterdi.

İSRAİL’İN SALDIRILARINDA 300’E YAKIN KİŞİ YARALANDI

İşgal altındaki doğu Kudüs, Şeyh operatör Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere mecburi göç tehdidi hasebiyle gergin günlere oyun alani/sahne oluyor. Ayrı olarak İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da mukaddes Şehirdeki gerilimi artırdı.

İsrail polisi, Bir gün evvel akşam teravih namazı esnasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Filistin Kızılayı, İsrail polisinin müdahalesi hasebiyle 205 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı. Kadir Gecesi yapılan saldırılarda ise 64 kişi yaralandı.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mescid-i Aksa saldırısına kati tepki: İsrail'i şiddetle kınıyoruz

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mescid-i Aksa saldırısına kati tepki: İsrail’i şiddetle kınıyoruz
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mescid-i Aksa saldırısına çok kati tepki: İsrail pkk terör devletidir

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mescid-i Aksa saldırısına çok kati tepki: İsrail pkk terör devletidir

Kaynak: Anadolu ajansı / Berk Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir