Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’dan Selahattin Demirtaş’a sert çıktı: ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ diyenler Yasin Börü’nün hesabını verdi mi?-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da toplu açılış töreninde konuştu.Çözüm süreciyle alakalı dikkat çeken açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Biz çözüm sürecini Niçin başlattık? anne adayi adaylarimiz ağlamasın dedik. Biz sonlandırmadık, HDP’nin saklı gündemi sonlandırdı. Samimiyetle başlattığımız zamani bunlar istismar etti” düşüncesini dile getirdi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“OHAL’İ KALDIRDIK MI? KALDIRDIK”

Sizler başkalarının evlatlarını dağa, ölüme gönderenleri biliyorsunuz. oysa Diyarbakır tarih süresince hep medeniyet, barış, refah ve huzur şehri olmuştur. tek zamanlar Türkiye’nin evvel 5 endüstri şehrinden biri Diyarbakır’dı. ardindan bölgeye tek pkk terör yıkımı çöktü. AK Parti’yi kurduğumuzda buraya gelerek karşılaştığımız herkese “İktidara geldiğimizde bizden ne istiyorsunuz?” diye sordum. OHAL’i kaldırın dediler. OHAL’i kaldırdık mı? Kaldırdık. Biz ne dedik, ne yaptık. Onlar ne dediler, ne yaptılar? 2005’te size ne dediysek Bir gün evvel de oradaydık bu erken de yarın da orada olacağız. Biz bütün samimiyetimizle barış, kardeşlik, çözüm, hak, özgürlük, demokrasi dedik. Sırtını size değil de PKK’ya dayayanlar size ne yaptı?

HDP’YE kati SÖZLER

PKK terörü bu bölgenin başına gelmiş en hatri sayilir büyüklükte felakettir. Kürt kanlarını PKK dökmedi mi, köyleri PKK yakmadı mı? 13-14 yaşında olan Kürt kızlarımızı dağa kaçıran Kandil’dekiler değil mi? Bunlarda ne edep ne de namus var. KCK, PKK, PYD, HDP’siyle hep birlikte benim Kürt kardeşlerimin iliğini sömüren bu çete, nihayet bin senedir bu bölgenin, bu halkın başına gelmiş en hatri sayilir büyüklükte musibettir. Hangi demokraside, devletin yatırım, hizmet amaciyla gönderdiği ödenekler yollara mayın döşemek amaciyla kullanılır? HDP demokrasi müdafaa edicisi değil, demokrasi düşmanı ve istismarcısıdır.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ’ ÇIKIŞI

Geçmişte uzunca tek asama isimi zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor, kültür merkezi olarak hizmete sunuyoruz. Evet, çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olamadık. HDP’nin saklı gündemi sonlandırdı. Katiyen meşru, demokratik, haklar düzeninde politika yapmayı düşünmediler. Diyarbakır’ı, Sur’u köstebekler benzeri kazananlara ‘siz ne yapıyorsunuz’ demediler. Allah amaciyla söyler misiniz yeryüzünde hangi devlet, demokrasi, adalet, kalp bunlara müsaade eder. Dayatma, pkk terör bunların ruhuna işlemiş. Ne diyorlar, ‘Bizim PKK ile ilişkimiz yok’ diyorlar. Bunların işi gücü yalan. Yanındaki ortağı CHP, onun da işi gücü yalan. Akşam yalan, erken yalan. Yalandan mağduriyet, dışlanmışlık edebiyatı yapıyorlar.

“ASIL BUNLARI GÖREVDEN ALMAZSAK İHANET ETMİŞ OLURUZ”

Ankara, İstanbul, Edirne, Trabzon belediyesi hangi haklara sahipse hepsi bunlara da tanındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Kandil’in komiseri diye ne idüğü belirsiz birine hesaba çektirdiler. Bu ne idüğü belirsiz birine bodrumda tokatlattırdılar. Devletin görevlendirdiği halk personeline kayyum diyenler, örgütün gönderdiği çapulcular karşısında bunlar hizmet etmediler mi? Asıl bunları görevden almazsak size hainlik etmiş olurduk. Bunlar Yalnızca slogan atar biz hizmet üretir, eser yaparız. Aramızdaki ayrım işte budur.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A İSİM VERMEDEN kati ÇIKTI

Seçimlerde ‘seni reis yaptırmayacağız’ diye ortalığı inletenlerin Yasin Börü’nün kanının hesabını verdiklerini gördünüz mü, duydunuz mu? bütün bu hıncın tek sebebi, aynı günlerde katledilen diğerleri benzeri Yasin’in kendilerinden olmamasıdır. Bu zulme müsterek var olan her biri bu dünyada, diğeri yeryüzünde cezası netlikle çekilecektir.

“BUNLARI GÖRDÜĞÜNÜZ HER YERDE YAKALARINA YAPIŞIN”

Anneler amaciyla samimiyetle başlattık, istismar edip yıktılar. Bir gün evvel akan kanı sürdürmek amaciyla çözüm sürecini baltalayanlar şimdi cumhuriyet milletçe partisi ile işbirliği yapıyorlar. Sizden ricam bunları gördünüz her yerde yakalarına yapışın, sorun; çözüm sürecini bitirmek amaciyla kim size yönerge verdi, bunu sorun. Suriye’de önünüze gelen herkesin apartı olma talimatını kimden aldınız bunu sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir