Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’da! Bir ilki gerçekleştirip gövde gösterisi yaptı-haberi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Azerbaycan’a geçti. Erdoğan, 28 sene ardindan Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılan dağlarla kaplı Karabağ’ın Şuşa şehrine gitti.

KUCAKLAŞTILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile selamlaştı. İki liderin içten anları, objektiflere yansıdı. Erdoğan ile Aliyev, dahada ardindan tek otobüs ile Şuşa’yı gezdi.

ERDOĞAN, MİLLİ MECLİSE HİTAP EDECEK

Ziyaret kapsamında Azerbaycan ile ülkemiz arasında tek takım dokümanların de imzalanması bekleniyor. Erdoğan, yarın ise Azerbaycan ulusal Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova ile görüşecek ve ulusal Meclise hitap edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan dahada ardindan Aliyev ile birlikte Bakü Olimpiyat Stadı’nda oynayacak Türkiye-Galler avro 2020 A Grubu maçını tribünden izleyecek.

KARABAĞ’IN simge ŞEHRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği Şuşa, Azerbaycan amaciyla tek şehirden dahada çok anlam taşıyor. Yalnızca Şuşalılar amaciyla değil, bütün Azerbaycanlılar amaciyla mühim var olan Şuşa, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Karabağ’ın simge şehri onay ediliyor. Şuşa’nın, dağlarla kaplı Karabağ’ın en hatri sayilir büyüklükte şehri Hankendi’ne giden yolun üzerinde bulunması hasebiyle stratejik ehemmiyeti bulunuyor.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİ BİR İLK

Karabağ Hanı Penahali tarafından 1752’de kurulan Şuşa, hemide çok sayıda tarihi anıta sahip olması ayni vakitte da çok sayıda seçkin bilim ve kültür insanının burada doğması hasebiyle Azerbaycanlılar amaciyla mühim tek kent.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Karabağ’ın simge şehri Şuşa’ya yaptığı ziyaret, Azerbaycan’ın Kafkasya’da yalnız olmadığını ve iki ülkenin birlikteliğini, arkadaşa düşmana gösterecek olması açısından sembolik ve tarihi kalite taşıyor. Bugüne civarindan hiçbir ülkemiz liderinin Karabağ’da bulunmaması dolayısıyla Erdoğan’ın ziyaretiyle tek evvel gerçekleşmiş oldu.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan öncüsü Aliyev, iki memleket arasında Şuşa Beyannamesi'ni imzaladı

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan öncüsü Aliyev, iki memleket arasında Şuşa Beyannamesi’ni imzaladı

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Kamil Nadirli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir