Corona’da korkutan gelişme! İlk kez tespit edildi-haberi

Bangkok Prince of Songkla Üniversitesi’nin yaptığı araştırma neticeninde geçtiğimiz sene Covid-19 geçiren 32 yaşında tek veterinerin, virüsü çok olasılıkla o asama sahipleri de Covid-19 var olan ve rehabilitasyon esnasında yüzüne hapşıran tek kediden kapmış olduğu tespit edildi.

HAPŞIRIKTAN GEÇTİ

Yapılan araştırmalar çerçevesinde, baytar hekimden alınan virüs örnekleri ile geçirdiği hastalıktan 5 vakit evvel rehabilitasyon ettiği ve rehabilitasyon esnasında yüzüne hapşıran kedinin ve kedinin sahiplerinin virüs gen örnekleri çok ölçüde benzerlik gösterdi.

Virüsü sahiplerinden kapan kedinin, Rehabilitasyonu amaciyla mukus örneği alındığı sırada hapşırmasının derhal peşinden baytar hekime geçirmiş olduğu tespit edildi.

HEKİM YALNIZCA MASKE TAKMIŞTI

Veteriner hekimin, kediye uyguladığı rehabilitasyon esnasında Yalnızca maske taktığı ve rastgele tek surat savunucu siperlik takmadığı belirtilirken, araştırmaya mevzu var olan kedinin bölgeye 200 kilometre mesafede yaşayan ve o asama başşehir Bangkok hastanelerinde yatak kapasitesi olmadığı amaciyla Songkla şehrine atama edilen ailesi ile birlikte geldiği bildirildi.

BİLİM İNSANLARI UYARMIŞTI

Bilim insanları geçtiğimiz senelerde yapılan araştırmalar neticesinde kedi, köpek, tarla faresi, yaban gelinciği, yarasa, hamster, vizon, domuz, tavşan, tilki benzeri Bir hayli memeli hayvanın Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceğini belirtmişlerdi.

Geçtiğimiz sene ABD’de Amerikan sağlık Örgütü tarafından evcil kedi ve köpeklerin Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceği ve müspet olay gösteren ev sahiplerinin hayvanlarına karşı da tıpkı tek insana tatbik edilen kişisel ara kaidelerine uymaları gerektiği istikametinde bildiri yayınlamıştı.

Corona virüsü hortluyor: olay sayıları ve hastaneye yatış artıyor İlginizi Çekebilir Corona virüsü hortluyor: olay sayıları ve hastaneye yatış artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.